Predstavenie spoločnosti Visa: rokmi overená stabilita

[:cs]mobile payments[:]

Na akciovom trhu by ste len márne hľadali spoločnosť s väčšou stabilitou, akou sa vykazuje platobný gigant Visa. Firma ponúkla investorom bezpečný prístav aj počas kolísavých časov a jej hlavnými znakmi sa stal kontinuálny rast príjmov, zisku i akcií firmy.

Visa

Cestu za tým, aby sa Visa stala každodennou súčasťou našich životov sa začala v roku 1958, po tom, čo ju spustila Bank of America ako prvú spotrebiteľskú kreditnú kartu s názvom Bank Americard. Spoločnosť sa rozrastala a v roku 1974 už expandovala do zahraničia. V roku 1975 Visa sa stala nezávislou firmou, pričom o rok neskôr sa firma premenovala na Visa.

Onedlho Visa zaviedla systém elektronickej autorizácie platobných transakcií a pripojila sa k sieti bankomatov, čo držiteľom kariet umožnilo výber hotovosti. Práve tieto kroky boli kľúčovými v tom, aby sa z podniku stal obor v dnešnej podobe. Teda 12. najcennejšia spoločnosť sveta s trhovou kapitalizáciou 481 miliárd USD, ročnými príjmami na úrovni takmer 30 miliárd a ziskom 15 miliárd USD. Dnes aj vďaka Vise môžeme svojou platobnou kartou alebo mobilom platiť v podstate kdekoľvek na svete. 

Biznis model

Podnikanie Visy si automaticky každý spojí s platením platobnými kartami. V skutočnosti ale firma žiadne karty nevydáva a ani si nestrháva od ľudí poplatky. Visa pôsobí ako sprostredkovateľ s vlastnou platobnou sieťou, ktorá spája spotrebiteľov, obchodníkov a finančné inštitúcie, napr. banky.

Inými slovami, keď zákazník uskutoční nákup pomocou karty Visa, transakcia sa odošle do banky obchodníka na autorizáciu. Prijímajúca banka potom odošle transakciu spoločnosti Visa na spracovanie. Po schválení transakcie sa peniaze prevedú z bankového účtu spotrebiteľa (issuer) na bankový účet obchodníka (acquirer). 

Takto vyzerá platobný proces. Visa však zarába 4 rôznymi spôsobmi:

 • Servisné poplatky
 • Poplatky za spracovanie údajov
 • Poplatky za medzinárodné transakcie
 • Ostatné poplatky

Servisné poplatky

Príjmy v rámci tohto segmentu pozostávajú najmä z poplatkov, ktoré podporujú klientske využívanie služieb Visa. Objem platieb je hlavnou hnacou silou výnosov zo služieb. V roku 2022 príjmy tohto segmentu predstavovali 13,4 miliardy USD.

Poplatky za spracovanie údajov

Za spracovanie a zúčtovanie transakcií vo svojej sieti sú obchodníkom účtované poplatky za spracovanie údajov. Tieto poplatky platia za autorizáciu, zúčtovanie, vyrovnanie, služby s pridanou hodnotou, prístup k sieti a ďalšie služby údržby a podpory, ktoré uľahčujú transakcie a spracovanie informácií medzi klientmi. V roku 2022 príjmy tohto segmentu predstavovali 14,4 miliardy USD.

Poplatky za medzinárodné transakcie

Visa zarába tiež na cezhraničných transakciách prostredníctvom ich spracovania konverzie meny. Poplatky za medzinárodné prevody a platby pokrývajú výdavky spojené s konverziou mien a dodržiavaním medzinárodných zákonov. V roku 2022 príjmy tohto segmentu predstavovali 9,8 miliardy USD.

Ostatné poplatky

Ostatné výnosy tvoria najmä služby s pridanou hodnotou, licenčné poplatky za používanie značky alebo technológie Visa, certifikáciu, licencovanie a kartové benefity, ako je rozšírená ochrana majiteľa účtu. V roku 2022 príjmy tohto segmentu predstavovali 2 miliardy USD.

Súhrnná suma týchto príjmov dosiahla 39,6 miliardy USD. Ide však o “hrubé tržby”. Od nich sú ešte potrebné odrátať stimuly pre zákazníkov, ktoré tvorili v roku 2022 až 10,3 miliardy USD. Tieto stimuly sú platené finančným inštitúciám, obchodníkom a partnerom s cieľom zvyšovať objem platobných transakcií, akceptáciu produktov Visa, inovácie a získavať zákazníkov od konkurencie.

Platobný gigant zároveň drží podiel vo viacerých cenných startupoch. Príkladom je švédska Klarna, najväčší európsky poskytovateľ BNPL (kúp teraz, zaplať neskôr) pôžičiek, do ktorého Visa investovala 377 miliónov USD v roku 2017. Visa vlastní aj 4,19 milióna akcií Block (bývalý Square) od roku 2011, čo predstavuje zhruba 1,2 % podiel vo firme. V roku 2015 firma investovala aj do jedného z najcennejších fintech startupov súčasnosti Stripe.

Ako je na tom Visa dnes?

Úspech Visy sa naplno prejavil aj vo vývoji ceny jej akcií. Tie od finančnej krízy v roku 2008 vzrástli až o 1 500 % a napriek neistým makroekonomickým časom sa akcie firmy obchodujú blízko svojho maxima.

Je tomu najmä pre samotný charakter podnikania. Visa zarába na platobných transakciách a tie budú ľudia uskutočňovať napriek rastúcim cenám. Domácnosti si možno odpustia večeru v reštaurácií, nové oblečenie alebo dovolenku, ale platiť budú naďalej. Preto sa Vise zvykne dariť aj v ťažkých časoch, čoho dôsledok je posledný štvrťrok. Tržby spoločnosti sa medziročne zvýšili o 12 %, čistý zisk o 6 % a množstvo spracovaných transakcií o 8 %.

Nový potenciál 

Investori si ale na Vise necenia iba jej stabilitu, ale i potenciál. Doba hotovosti pomaly mizne a nastupuje doba online platieb, smartfónov, inteligentných hodiniek, atď. Z toho ťaží aj samotný podnik.

Spoločnosť ale zároveň objavuje nové možnosti rastu, ktorými sú Value added services (služby s pridanou hodnotou), New flows (nové toky) a ďalšie. V rámci služieb s pridanou hodnotou Visa ponúka svojim partnerom rozšírené možnosti o analýzu dát, rizikový manažment, prevenciu hrozieb, otvorene bankovníctvo, kontrolu účtov, digitálne poistenie, BNPL možnosti, poradenstvo a ďalšie nastupujúce trendy.

Visa zároveň tlačí na nové zdroje príjmov, ktorými sa stávajú toky peňazí medzi spotrebiteľmi (P2P), podnikmi (B2B), vládami a ich kombinácií (B2C, G2C). Do týchto iniciatív sa radí napr. aj Visa Direct, ktorá umožňuje firmám aj spotrebiteľom posielať peniaze priamo na bankový účet alebo kartu. V rámci ďalších možností Visa pracuje na nových technológiách, akými sú biometrické overovanie a procesovanie platieb v reálnom čase.

Konkurenčné výhody

Ďalším dôvodom popularity Visy sú jej konkurenčné výhody:

 • Globálny dosah a značka: Platobná sieť spoločnosti Visa je akceptovaná prakticky všade. Zároveň je rozpoznateľnosť značky vysoká a pozitívne vnímaná.
 • Postavenie na trhu: Na trhu je len niekoľko veľkých hráčov, pričom jediným, ktorý sa veľkosťou môže rovnať Vise je Mastercard. Špecifickosť trhu zároveň zabraňuje vstupu na trh novým konkurentom.
 • Inovácia: Visa úspešne vyvíja nové služby, aby uspokojila rastúce potreby svojich spotrebiteľov.
 • Rentabilita: Zisková marža spoločnosti dosahuje 50 %. To znamená, že každé euro tržieb premení na 50 centov zisku. To sú bezkonkurenčne najvyššie miery ziskovosti, aké (aj v normálnych časoch) v korporátnom svete nájdete. Návratnosť investovaného kapitálu (ROIC) dosahuje 27 %. 
 • Finančná sila: Visa len v roku 2022 vygenerovala 17,9 miliardy USD voľných hotovostných tokov. Táto finančná sila robí nielen podnik stabilným, ale využíva tieto prostriedky aj na zvyšovanie dividendy, ale aj odkupy vlastných akcií. Okrem toho ale zároveň každý rok míňa peniaze (za posledných 5 rokov 3 miliardy USD) na akvizície menších firiem, ktoré rozširujú jej možnosti.

Riziká

 • Konkurencia: Visa má na svojom trhu vedúce postavenie, ale to neznamená, že môže “zaspať na vavrínoch”. Vo svete fintech sa stále viac presadzujú nové firmy, ako PayPal, Block, AlipPay a ďalší, ktoré v niektorých častiach podnikania konkurujú Vise.
 • Kyberútoky: Kybernetické útoky hackerov sa stávajú sofistikovanejšími a ak by nejaký dokázal ohroziť dáta Visy, bol by to pre ňu a jej zákazníkov problém

Záver

Máloktorá spoločnosť má tak silné základy, ako práve Visa. Tento fakt spolu s ďalším potenciálom robí jej akcie žiadaným artiklom. Akcionári firmy sa okrem vysokej návratnosti tešia aj pravidelne rastúcim dividendám. Akcie Visa môžu byť vhodnou voľbou medzi stabilnou a rastovou zložkou akéhokoľvek portfólia.

____________________________________

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním

– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov

– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch

– Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané

S Portu dane neplatíte

S Portu sa daní obávať nemusíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak,

[:sk]rodina setri pre dieta[:]

Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.

S Portu dane neplatíte

S Portu sa daní obávať nemusíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak,

[:sk]rodina setri pre dieta[:]

Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.