Predstavenie spoločnosti Walt Disney: Mickeymouse ako mediálny gigant

[:cs]disney[:]

Nie je potrebné sa pohybovať vo svete investovania na to, aby ste poznali značku Walt Disney. Veď kto by nepoznal Mickeymousea alebo Disneyland. Málokto ale tuší, že Walt Disney ako spoločnosť so 100-ročnou históriou toho ponúka omnoho viac.

Počiatky mediálneho gigantu siahajú do roku 1923, keď Walt Disney a jeho brat Roy založili animované štúdio Brothers Cartoo v Holywoode. Ich obľúbené výtvory ako „Mickeymouse“ alebo „Alica v ríši divov“ si získavali veľkú priazeň a postupne sa firma rozrastala. Po desiatkach prelomových a uznávaných filmov sa vyvinula na holding pre všetky druhy médií a od roku 1955 prevádzkuje aj zábavné parky po celom svete známe ako Disneylandy. Ani pri nich to ale neskončilo. Podnik úspešne reaguje aj na moderné trendy akými sú napr. streamovacie služby. To, čo začalo hŕstkou animátorov vyrábajúcich krátke detské kreslené filmy, je dnes jednou z najznámejších značiek na svete.

Vývoj ceny akcií Walt Disney od vstupu na burzu.

 

 

Úspech spoločnosti zohľadňuje aj vývoj ceny akcií od jej debutu na burze v roku 1957. Za 65 rokov cena akcií vzrástla o zhruba 260 000 % a radí sa tak medzi vôbec najúspešnejšie korporátne príbehy v histórií.

Biznis model

Firma člení svoje diverzifikované produktové portfólio a podnikanie do 2 hlavných kategórií:

  • Media & Entertainment 
  • Parks, Experiences & Products

Mediálny gigant

Konkurenčná výhoda

Riziká spojené s investíciou do Walt Disney

Najväčšie riziká spojené s investíciou do Walt Disney spočívajú pravdepodobne v otázke návratu firmy k ziskovosti. Investori sa obávajú, že konkurenčný boj v oblasti streamovania ju bude stáť množstvo peňazí a bude znižovať jej marže. Negatívami sú aj pomerne vysoké zadlženie a vysoké výdavky na prevádzkovanie a opravy zábavných parkov. V súvislosti s nimi odhalila relatívnu zraniteľnosť biznisu pandémia, ktorá atrakcie pre návštevníkov na dlhú dobu uzavrela.

Záver

Spoločnosť Walt Disney má veľmi silné postavenie na trhu a silnú konkurenčnú výhodu, z čoho by mala v ďalších rokoch ťažiť.  Vďaka streamovaciemu biznisu sa k odolnosti podnikania pridáva aj potenciál, ktorý ale prináša aj dávku rizika. Manažment má v rukách všetky tromfy na to, aby Disney pokračoval vo svojom „čarovnom príbehu“ naďalej.

____________________________________

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním

– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov

– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch

– Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané