Roky 2021 a 2022 ovládli energie, v roku 2023 zaostávajú
Obdobie vysokej inflácie, ktoré sa rozpútalo v druhej polovici 2021 a vyvrcholilo v roku 2022 prialo niektorým triedam aktív. Dobre si počínali najmä energetické, resp. ropné spoločnosti, ktorých akcie v nejednom prípade poskočili aj o stovky percent. Cena ropy medzi augustom 2021 a júnom 2022 poskočila zo 68 USD na 123 USD, čo predstavuje nárast o 81 %.
Ešte väčší výkyv zažil zemný plyn určený pre európsky trh. Ešte v roku 2021 dosahovala cena „európskeho“ plynu úroveň okolo 30 eur za MWh. Počas vrcholu v roku 2022 po tom, čo Rusko vojensky napadlo Ukrajinu, sa však cena vyšplhala až k 340 eurám za MWh, čo značí nárast o viac ako 1000 %.
Čo to znamenlo? Pre väčšinu štátov, firiem i domácností problémy v podobe drahých energií, ale pre ropné spoločnosti, ktoré ťažili z vysokých cien, tučné, často rekordné zisky. Historicky najvyšší zisk ohlásili najväčší americkí producenti ropy Exxon Mobil a Chevron. Rekordné čísla vykázali ale aj európski giganti Shell, BP, TotalEnergies a Equinor.
Akcie ropných firiem tak prudko stúpali a ovládli rebríček najvýkonnejších akcií v roku 2021 i v roku 2022. V roku 2023 ale ropné firmy medzi najvýkonnejšie nepatria. Práve naopak, index S&P 500 Energy Sector od začiatku roka odpísal 0,50 %. Výrazne tak zaostáva za indexom S&P 500, ktorý vzrástol o rovných 20 % a za technologickým Nasdaq Composite, ktorý si pripísal 38,1 %.
Rekordné zisky sú minulosťou
Minuloročné rekordné zisky najväčších amerických a európskych ropných spoločností sú preč. Hlavným dôvodom je nižšia cena ropy a zemného plynu na burze.
Cena surovej ropy na burze klesla z úrovní okolo 105 USD a v posledných mesiacoch sa obchodovala zhruba vo výške 75 USD. Tento pokles o 29 % zhruba korešponduje s medziročným poklesom tržieb najväčších ropných spoločností za druhý štvrťrok. Príjmy spoločností Exxon Mobil, Chevron, Shell, BP, TotalEnergies a Equinor medziročne klesli v rozpätí od 26,3 do 28,9 %.
Vývoj ziskov bol ale ešte negatívnejší. U spomínaných firiem sa pohyboval medziročný pokles zisku od 48,3 do 79,5 % s výnimkou TotalEnergies. Francúzskej spoločnosti sa znížil zisk „len“ o 28,5 %. Investori vedeli, že prepad zisku príde, no bol v skutočnosti horší, ako sa očakávalo. Zo spomínaných podnikov sa podarilo prekonať očakávania analytikov iba Chevronu.
Negatívny medziročný vývoj ziskovosti ropného sektora potrvrdzujú aj údaje organizácie FactSet. Tie ukazujú, že sektor energií zaznamenal najprudší pokles ziskov a to až o 52 %.
Nikto nemá vešteckú guľu
Ten, kto v roku 2021 dokázal zachytiť rastúci trend energií a investoval do energetického sektora, môže si mädliť ruky. Mnohým ľudom môže dokonca vystávať otázka, ako je možné, že to nezachytia veľké investičné firmy, ktoré spravujú miliardy eur.
Odpoveď je pritom jednoduchá. Finančné trhy sú nevyspytateľné a nikto nevie čo sa stane o pár mesiacov. Posledné roky to dokonale ilustrujú a nielen nevyspytateľnosť, ale i potrebu diverzifikácie. Jej absencia je totiž jednou zo 4 najčastejších chýb v investovaní.
Kto predvídal pandémiu, najvyššiu infláciu za desiatky rokov alebo vojnu na Ukrajine? Všetky tieto udalosti ovplyvňujú ekonomiku a teda i finančné trhy, ale nie rovnomerne.
Počas pandémie sa darilo technológiám, avšak následne pri zvyšovaní úrokových sadzieb najviac trpeli. Rastúce ceny energií, ktoré tlačili nahor infláciu zas pomohli ropným firmám, ale dnes už ceny energií ustupujú. Vojna zas pomáha zbojárskemu priemyslu, ale aj tá raz musí skončiť.
Potreba diverzifikácie
Roky 2021 a 2022 teda ovládol energetický sektor. V roku 2023 zatiaľ vládnu technológie, ale i japonské akcie. Komu bude patriť rok 2024? Čínskym akciám? Európskym? Obnoviteľným energiám? To nevie nikto a práve v tom spočíva jednoduchosť a dôležitosť diverzifikácie.
S diverzifikovaným portfóliom máte svoje peniaze zastúpené vo všetkých triedach akcií a môžete zarábať na vzostupe akciového trhu ako takého. Nemusíte sa teda obávať poklesu ziskovosti ropného alebo technologického sektoru.
- Článok nie je investičným odporúčaním
- Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
- Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
- Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
- Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.