Vyhľadať
Close this search box.

Rast priemerných miezd na Slovensku dosiahol druhé najrýchlejšie tempo za 15 rokov

euro

Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR v 2. štvrťroku 2023 dosiahla 1419 eur pri medziročnom raste o 9,9 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Rýchly rast platov nestačil na infláciu – reálne mzdy klesli

Tempo rastu mesačných platov bolo druhé najrýchlejšie za posledných 15 rokov, napriek tomu mzdy stále ešte nedokázali odolať vysokej inflácii. Pokles reálnej mzdy sa však už druhý kvartál výrazne spomalil, aktuálne sa medziročne znížil o 2 %. To znamená, že si napriek vyšším priemerným mzdám môžeme kúpiť menej tovarov a služieb, a to kvôli vyšším spotrebiteľským cenám.

Prilepšil si najmä sektor nehnuteľností, zdravotníctvo a verejná správa

Medziročný rast priemernej nominálnej mzdy v druhom štvrťroku tohto roka zaznamenalo všetkých 19 sledovaných odvetví hospodárstva. V takmer tretine z nich bol už rast dostatočný na kompenzovanie inflácie a zamestnancom sa tak zvýšila aj reálna mzda. Najrýchlejšie rástli mzdy pracujúcim v oblasti nehnuteľností (o 15,4 %), v zdravotníctve a sociálnej pomoci (o 13,8 %) a vo verejnej správe (o 13,6 %). Celkovo vyššie rasty o viac ako 10 % v porovnaní s 2. štvrťrokom 2022 dosiahlo 11 odvetví.

Najvýraznejší prepad reálnej mzdy v intervale od 3,6 % do 4,8 % pocítili zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách, v odvetví informácie a komunikácia a predovšetkým v umení, zábave a rekreácii.

Najvyššie mzdy v Bratislavskom kraji

Z územného hľadiska bola priemerná nominálna mesačná mzda vyššia ako v priemere za celé hospodárstvo SR iba v Bratislavskom kraji (1737 eur). V ostatných krajoch sa pohybovala od 1080 eur v Prešovskom kraji, do 1339 eur v Košickom kraji. Vo všetkých regiónoch bola priemerná mzda vyššia ako v 2. štvrťroku 2022, s najvyšším relatívnym prírastkom o 11 % v Nitrianskom kraji. Reálne mzdy klesli najmenej v Nitrianskom (o 1,1 %) a najviac v Košickom kraji (o 5,3 %).

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané