S Portu sa daní obávať nemusíte

S Portu dane neplatíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak, aby ste sa vyhli plateniu daní a zároveň platili čo najnižšie poplatky. Obavy z investovania tak môžete zavesiť na klinec.

Skúsení investori si pri výbere investičnej platformy dávajú pozor na tri veci: vysoké poplatky, dane a prístup platformy ku klientom. Prečo sú tieto oblasti kľúčové? Pretože vysoké poplatky za správu investícií (čokoľvek nad 1 % vrátane DPH) môžu z dlhodobého hľadiska výrazne ovplyvniť výkonnosť vášho portfólia. Rovnaký efekt majú taktiež vstupné a výstupné poplatky, alebo poplatky za vklad peňazí do portfólia.

V prípade, že zo získaných výnosov musíte zaplatiť aj daň z príjmov, ako je to napríklad v prípade podielových fondov držaných kratšie než 3 roky, prichádzate tým o značnú časť peňazí.

Prečo je vedľa poplatkov a daní dôležitý aj prístup investičnej platformy ku svojim klientom? Predražených platforiem, poradenských sietí a bankových produktov je na Slovensku až príliš veľa. Ich neefektivita sa často prelieva aj do spôsobu akým komunikujú a (ne)zlepšujú svoje produkty. Svoju investičnú platformu by ste mali mať možnosť kedykoľvek kontaktovať a získať okamžitú odpoveď na svoje otázky. V Portu nám môžete počas pracovných dní kedykoľvek zavolať a na otázky položené cez chat vám odpovieme v priemere do 15 sekúnd.

Ako sa pri investovaní vyhnúť daniam

Sú tu dve jednoduché možnosti: hodnotový a časový test. Vysvetlíme si v rýchlosti o čo ide.

Hodnotový test – daň z príjmov neplatíte v prípade, že zisk z predaja vašich cenných papierov neprekročí 500 € za zdaňovacie obdobie.
Časový test – daň z príjmov neplatíte v prípade, že cenné papiere predávate až po minimálne 1 roku držania.

Rebalansovaním Portu portfólií nevzniká investorom na Portu.sk daňová povinnosť. Pri uplatnení ročného časového testu tak môžete na Portu investovať bez daní z príjmu.

Podrobnejší popis problematiky daní nájdete v našom článku: Portu – všetko čo potrebujete vedieť o daniach, kde popisujeme taktiež danenie eurovej Investičnej rezervy. V jednoduchosti je ale možné povedať, že keď investujete dlhodobo a držíte cenné papiere, napríklad ETF tvoriace portfóliá Portu dlhšie než rok, nemusíte sa daní obávať.

Pravidlá sú rovnaké pre všetky platformy

Aj keď je na Slovensku z neznámych dôvodov populárne tvrdiť, že pre Portu platia iné daňové zákony ako pre konkurenčné platformy, zo samotnej podstaty zákonov je jasné, že ide o klamstvo. Ani napriek tomu, že sa toto tvrdenie aj v sponzorovanom obsahu neustále opakuje nemení nič na tom, že zákony platia pre každú investičnú platformu v rovnakom znení.

Keď vás teda niekto straší s tým, že pri investovaní na Portu budete musieť platiť daň z príjmu, nenechajte sa zmiasť. Hodnotový a časový test platí pri investovaní do ETF v rovnakej podobe pre každú platformu na Slovensku. Dôležitejším faktorom tu je to, akú podobu má vaša investícia, teda to, či nakupujete ETF (ako v Portu) alebo investujete do podielových fondov či priamo nakupujete zlato alebo kryptomeny.

S akoukoľvek otázkou nám môžete počas pracovných dní kedykoľvek zavolať (8:00-18:00) alebo sa nás spýtajte cez chat či email. Radi vám vaše otázky zodpovieme.

Poučenie

Uvedené informácie sú orientačné a vzťahujú sa na daňových rezidentov SR.  Daňovým rezidentom SR sa považuje fyzická osoba, ktorá má tomto území trvalý pobyt, bydlisko alebo sa tu obvykle zdržiava za účelom výkonu závislej činnosti. Pokiaľ platíte dane v inom štáte, informujte sa o daňových atribútoch v konkrétnej krajine. Daňové poradenstvo Portu v rámci svojich možnosti neposkytuje, preto odporúčame obrátiť sa na svojho daňového poradcu.

Pre právnické osoby platia odlišné pravidlá zdaňovania príjmov z cenných papierov alebo z kapitálových príjmov. Tieto pravidlá nie sú v tomto článku uvedené. 


Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané