Skončí dolár ako svetová rezervná mena?

Dolár

Na svete v súčasnosti existuje približne 180 národných mien. Iba niekoľko z nich sa ale bežne používa na medzinárodné transakcie, ako sú fakturácia, platenie za dovoz zo zahraničia, emisie dlhu alebo investície v zahraničí. Týmito menami sú euro, v menšej miere japonský jen, britská libra a niekoľko ďalších. Jedna mena ale stále v medzinárodnom platobnom styku prevláda a to americký dolár. Pokiaľ príde kríza alebo recesia, firmy aj investori sa pred nimi väčšinou snažia „schovať“ práve v dolároch.

V tých istých menách držia svoje devízové rezervy už dlhú dobu aj centrálne banky, ako sú Európska centrálna banka alebo americký Fed. Centrálne banky majú za cieľ udržiavať finančnú a menovú stabilitu. Na plnenie svojich cieľov využívajú rôzne nástroje vrátane napríklad nákupov a predajov cudzích mien. Vo svojich rezervách majú množstvo zahraničných mien, najčastejšie sa opäť jedná o americký dolár. V poslednom čase sa ale podiel dolárov na svetových rezervách začal znižovať. Značí to, že bezpečný prístav v podobe amerických dolárov, končí?

Môže iná mena dolár nahradiť?

Podľa Medzinárodného menového fondu tvoril americký dolár ešte v roku 1999 až 70 % devízových rezerv centrálnych bánk. Tento podiel odvtedy ale postupne klesá, napríklad tento rok predstavoval 59 %. Značí pokles o 11 percentuálnych bodov, že doláru čoskoro skončí jeho dominancia vo svetovom obchode? Bližší pohľad naznačuje, že to rozhodne nie je tak isté.

Dolár je hlavnou menou svetového obchodu už od konca druhej svetovej vojny. V poslednej dobe ale silnejú hlasy a dohady o tom, že dominancia dolára nevydrží večne. Začiatkom tohto roku začali Čína, Rusko, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Brazília obchodovať v iných menách, napríklad v čínskom jüane a ruskom rubli.

Diskusie o dominancii dolára odštartovali v nadväznosti na rozpútanie vojny na Ukrajine. Spojené štáty totiž zmrazili v zahraničí držané ruské dolárové rezervy. Napríklad Čína s Ruskom spolu uzatvárajú dvojstranné obchodné dohody, ktoré vylučujú americký dolár. Podľa údajov agentúry Bloomberg sa jüan stal najobchodovanejšou menou v Rusku.

Aká mena by ale mohla dolár nahradiť? Je pravda, že sa zvyšuje dôležitosť čínskeho jüanu, podľa dát Medzinárodného menového fondu jeho podiel na devízových rezervách rastie. Aj napriek tomu, ale tvorí iba necelá 3%. Druhou, centrálnymi bankami najviac využívanou menou, zostáva euro. To si navyše v priebehu rokov svoju pozíciu drží, podiel eura na devízových rezervách v poslednej dobe dokonca narástol na úroveň z roku 2003. Sú tak preč straty spoločnej európskej meny z posledných dvadsiatich rokov.

Hoci sa zdá, že od začiatku tohto storočia dolár postupne stráca svoje výsadné postavenie, pohľad na dlhšie obdobie odhaľuje trochu iný obrázok. Napríklad dolárový index, vyjadrujúci silu americkej meny voči zahraničným menám, ukazuje, že dolár zažíva poklesy aj nárasty. Rovnako tak využitie dolára v medzinárodnom platobnom styku pomocou systému SWIFT sa príliš v čase nemení a zostáva najvyužívanejšou menou pre medzinárodné platby za tovar alebo služby.

Zatiaľ sa tak zdá, že pozícia dolára ako svetovej rezervnej meny nie je ohrozená. Rozhodne nič nenaznačuje tomu, že by svoje výsadné postavenie stratil zo dňa na deň. V súčasnosti tak zostáva dolár najvyužívanejšou menou, so slušným odstupom za ním nasleduje euro. Ďalšie meny potom značne strácajú.


  • Článok nie je investičným odporúčaním
  • Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  • Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
  • Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané

S Portu dane neplatíte

S Portu sa daní obávať nemusíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak,

[:sk]rodina setri pre dieta[:]

Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.

S Portu dane neplatíte

S Portu sa daní obávať nemusíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak,

[:sk]rodina setri pre dieta[:]

Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.