Vyhľadať
Close this search box.

Svetové akcie: prvú polovicu roka 2024 ovládli technologické a japonské akcie

V júni sme boli na akciových trhoch svedkami ďalších prekonávaní historických maxím. Darí sa najmä americkým a japonským akciám, európske svojim výkonom mierne zaostávajú a najhoršie sú na tom čínske akcie a akcie rozvojových krajín.

V rámci hlavných svetových akciových indexov je na tom najlepšie americký technologický index Nasdaq Composite s výnosom 20,1 % a to aj vďaka veľmi silnému júnu, v ktorom poskočil o 5,4 %. Technologickým firmám sa darí vďaka rozmachu umelej inteligencie na čele s akciami Nvidie, ktoré tento rok vzrástli už o 156 %. Svoje historické maximá ale posúvajú vyššie aj ďalšie veľké technologické firmy ako Apple (14 %), Amazon (29 %), Microsoft (21 %), Alphabet (31 %) a Meta (46 %). Širší S&P 500 si tento rok pripísal 15,1 %. Americké akcie sú poháňané nielen šialenstvom okolo umelej inteligencie, ale aj optimizmom, ktorý sprevádza očakávané znižovanie úrokových sadzieb na jeseň.

Už druhý rok v rade je na tom výborne aj japonský Nikkei 225, ktorý v prvej polovici roka vzrástol o 19,1 %, a atakuje prvýkrát v histórii hranicu 40 000 bodov. Japonským akciám sa darí vďaka nízkym úrokovým sadzbám, prívetivej korporátnej politike v oblasti dividend a vlastných odkupov akcií, a najmä najslabšiemu jenu za posledných 38 rokov. Slabá japonská mena podporuje tamojších exportérov, pretože ich výrobky sa stávajú pre zahraničie lacnejšie, a tak im rastú zisky.

Európske akcie v júni vymazali časť svojich predošlých ziskov, pričom ich stiahol dole najmä akcie francúzskych firiem po tom, čo boli oznámené výsledky eurovolieb a vypísanie predčasných parlamentných volieb vo Francúzsku. Napriek tomu si kľúčový index eurozóny Euro Stoxx 50 pripísal od začiatku roka slušných 9,8 %. Ide o odrážanie oživovania ekonomiky starého kontinentu. Paneurópsky Stoxx Europe 600 mierne zaostáva s výkonom 7,7 %. Z pohľadu hlavných európskych indexov je na tom najlepšie nemecký DAX 40 s 9,4 % nasledovaný britským FTSE 100 s 6,1 %. Francúzsky CAC 40 kvôli politickému napätiu zaostáva s 1,1 %.

Zatiaľ čo akciám rozvinutým krajín sa darí, čo potvrdzuje výkonnosť indexu MSCI World (10,8 %), rozvojové trhy zaostávajú. Index MSCI Emerging Markets v tomto roku vzrástol iba o 6,1 %, pričom jej dole ťahajú najmä čínske akcie. Tím sa nedarí z dôvodu slabého ekonomického rastu, problémom v sektore nehnuteľností a geopolitického napätia. Index Hang Seng je tento rok vyšší iba o 5,5 % a na súčasnej hodnote 17 000 bodov sa obchodoval už pred finančnou krízou v roku 2006. Dvojnásobne lepší výkon majú indické akcie, keď tamojší Nifty 50 stúpol o 11 %, čím pokračuje v silnom raste a prekonáva historické maximá.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané