Medziročná miera inflácie v USA sa v máji znížila na 4 % z aprílových 4,9 %. Je to najnižšia inflácia od marca 2021, pričom údaj je lepší aj v porovnaní s odhadmi analytikov.
Pokles inflácie v USA
Spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch zaznamenali v máji ďalšie spomalenie rastu, už 11. mesiac v rade, pričom miera inflácie dosiahla najnižšiu úroveň za viac než 2 roky. Pokles medziročnej inflácie na 4 % prekonal odhady analytikov, ktorí očakávali, že rast dosiahne 4,1 %.
Vývoj cien výrazne ovplyvnil pokles cien energií. Tie klesli v máji medziročne o 11,7 % po aprílovom poklese o 5,1 %. Tempo rastu zmiernili aj potraviny. Zatiaľ čo v apríli sa medziročne zvýšili o 7,7 %, v máji ich rast dosiahol 6,7 %.
Výrazné spomalenie zaznamenala aj jadrová inflácia, ktorá dosiahla 1,5-ročné minimum. Jadrová inflácia nezahrňuje ceny energií a potravín, ktoré sú nestabilné. V máji spomalila z 5,5 na 5,3 % a je najnižšia od novembra 2021.
V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v USA v máji zvýšili iba o 0,1 %. Výrazne tak spomalili tempo rastu, keď v apríli dosiahla medzimesačná inflácia 0,4 %. Aj v tomto prípade bola inflácia miernejšia, než predpokladali analytici. Tí očakávali, že spotrebiteľské ceny sa v máji oproti aprílu zvýšia o 0,2 %.
Ako sa zachová Fed?
Klesajúci trend inflácie i jadrovej inflácie dodáva investorom nádej, že americká centrálna banka Fed prestane zvyšovať úrokové sadzby.
Analytici pred zverejnením inflácie dávali až 75 % šancu tomu, že Fed na júnovom zasadnutí už úrokové sadzby nezvýši. Potom, ako ministerstvo práce zverejnilo, že medziročná miera inflácie v USA sa v máji spomalila na 4 %, posunuli pravdepodobnosť ponechania kľúčovej úrokovej sadzby v súčasnom pásme 5 % až 5,25 % na 95 %.
Na konci júla bude zasadať Fed opäť a 63 % analytikov ráta s tým, že by sa mohli sadzby ešte zvýšiť o 25 bázických bodov.
Čaká nás ďalší rast?
Necelý polrok na finančných trhoch bol v znamení býkov. Americký index S&P 500 si pripísal 12,9 %, panerópsky Euro Stoxx 13,7 %. Ešte lepšie je na tom japonský Nikkei 225, ktorý po 3 dekádach opäť zažiaril, a pripísal si už 26,3 %. Kraľujú ale technologické akcie reprezentované indexom Nasdaq Composite, ktorý si od začiatku roka pripísal 29,3 %. Naopak zaostáva čínsky Hang Seng, ktorý odpísal 1,4 %.
Klesajúca inflácia v USA a blížiace sa zastavenie zvyšovania úrokových sadzieb by mohlo podnietiť medzi investormi ďalšiu býčiu náladu. Na základe historických údajov sa totiž po ukončení rastúcich sadzieb finančným trhom zvyklo dariť.
Tentokrát to môže byť rovnaké, ale aj nemusí, pretože s istotou nevieme, či sa pre zvýšenie sadzieb nerozhodne Fed v júli. Zároveň sa trhy zo svojich poklesov vo veľkej miere už spamätali.
Váš prístup by ale mal byť naďalej rovnaký. Postavený na pravidelnom a dlhodobom investovaní. Ak ste sa tohto prístupu držali v dobe poklesov v minulom roku, dnes už môžete vidieť prvé plody ovocia.
____________________________________
Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
– Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.