Vyhľadať
Close this search box.

Vytvorenie núdzoveho fondu (rezervy)

[:cs]Investování pro začátečníky[:]

Pred tým ako človek začne investovať mal by sa naň pripraviť a to najmä z hľadiska osobných financií. Tie totiž predstavujú jeden zo základných pilierov úspešného investovania. Hlavnú rolu v nich hrá núdzový fond, resp. finančná rezerva.

V dnešnom nepredvídateľnom svete môžu neočakávané finančné problémy vzniknúť kedykoľvek. Vytvorenie núdzového fondu je kľúčovým krokom k ochrane pred týmito nečakanými výdavkami. Núdzový fond slúži ako finančný “airbag”, ktorý poskytuje pocit istoty a pevný základ v časoch núdze. V tomto článku preskúmame dôležitosť vytvorenia núdzového fondu.

Núdzový fond slúži ako poistka pre vaše osobné financie, pretože funguje ako ochranný štít proti neočakávaným udalostiam. Tie môžu mať rôznu podobu. Zdravotné problémy, rôzne opravy, strata zamestnania alebo ľubovoľné vyššie výdavky. Jednoducho ako to v živote býva, vždy sa niečo nájde.

Ak takáto situácia ale nastane, naruší to vaše investičné plány (v lepšom prípade iba investičné). Ak investuje každý mesiac povedzme 100 eur, ale prídu neočakávané výdavky, investovanie bude prvá vec, na ktorú siahnete. V prípade vyšších výdavkov budete možno dokonca nútení zobrať si pôzičku alebo vybrať už investované peniaze.

Problémom je, že finančné trhy síce rastú, ale toto pravidlo platí najmä v dlhodobom horizonte. Poklesy v rozmedzí mesiacov alebo niekedy aj rokov nie sú žiadnym nevídaným javom. A ak sa Vám objavia nepredvídané výdavky práve v tomto období a vy sa rozhodnete vybrať investovanú čiastku, môžete sa ocitnúť v strate. A to hneď dvojnásobnej. Finančnej, pretože investované peniaze stratili svoju hodnotu a potenciálnej, pretože po takejto skúsenosti môže mnoho ľudí na investovanie zanevrieť. A to je práve tá najväčšia chyba, pri ktorej potenciálne prichádza o mnoho peňazí.

Núdzový fond, resp. finančná rezerva sú teda jednými z hlavných pilierov úspešného investovania. Umožňuje zvládať núdzové situácie bez zadlžovania sa alebo ohrozovania dlhodobých finančných cieľov. Ďalším dôležitým pravidlám investovania sme sa venovali v našom článku 7 pravidiel investovania, ktorých by sa mal držať každý investor

A aká vysoká by mala finančná rezerva byť? To je individuálne, ale vo všeobecnosti sa hovorí vo výške 3 až 6 mesačných platov. Záleží samozrejme na výške platu a pravidelných výdavkov, ale tiež na životnej situácii. Ćlovek, ktorý má rodinu, manželku na materskej a bremeno úverov, by si mal ponechať vyššiu rezervu v prípade neočakávaných udalostí.  Naopak človek, ktorý žije s partnerom v byte bez hypotéky a rodiny a poberá vysoký plat nepotrebuje 6-mesačnú peňažnú rezervu.

Vytvorenie peňažnej rezervy je tak nutnosť, ale to neznamená, že tieto voľné peniaze majú ležať pod vankúšom alebo v šuflíku. Chceme, aby sa zhodnocovali, pretože to je jeden z hlavných dôvodov, prečo investujeme. Ideálne je nechať si ich zhodnocovať v takom produkte, pri ktorom máte k nim okamžitý prístup a jeho rizikovosť je minimálna. Aj preto sme v Portu prišli s Investičnou rezervou.

____________________________________

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním

– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov

– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch

– Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané