Vyhľadať
Close this search box.

#113 Recesia nebude, zrýchľujeme

Tie najvýznamnejšie akciové indexy sa v uplynulom týždni na smere nezhodli. Skvelá nálada ovládla USA, keď si index S&P 500 pripísal 1,4 % a technologický Nasdaq Composite 3,1 %. Naproti tomu európske akcie sa prepadali, keď index Euro Stoxx 50 odpísal 4,1 %. Na smere sa nezhodli ani v Ázii, keď japonský Nikkei 225 vzrástol o 0,3 %, ale čínsky Hang Seng sa znížil o 2,3 %.

Inflácia klesá, trhy rastú. Americká medziročná inflácia v máji dosiahla na 3,3 %. Jednalo sa o 0,1 p. b. nižšiu hodnotu ako v apríli, aj s akou počítali trhy. Tento nepatrný rozdiel potešil investorov a odštartoval vlnu dobrej nálady. Nové maximá v tomto týždni opakovane prekonali ako najznámejší akciový index S&P 500, tak technologický index Nasdaq Composite.

Fed zatiaľ vyčkáva. Americká centrálna banka na svojom stredajšom zasadnutí v súlade s očakávaniami trhmi neprekvapila a ponechala úrokové sadzby na súčasnom rozmedzí 5,25 až 5,5 %. Nová prognóza zverejnená po dvojdňovom zasadnutí ale naznačila mierny optimizmus. Americká inflácia je aj naďalej na ceste k 2 % cieľu Fedu, čo umožní určité uvoľnenie politiky ešte v tomto roku.

Malé akcie na štarte. V reakcii na nižšiu americkú infláciu poskočil index menších spoločností Russell 2000 o 3 %. Naďalej ale zaostáva za najznámejšími indexami, keď si tento rok pripísal iba 1,3 %. To sa ale môže po prvom znížení úrokových sadzieb v USA, ktoré sa očakáva v septembri, zmeniť. Menšie firmy majú tendenciu v rozmedzí 6 až 12 mesiacov po znížení sadzieb výrazne prekonávať výkonnosť veľkých akcií.

Recesia nebude, zrýchľujeme. Šanca, že by kľúčové svetové ekonomiky (USA, EÚ, a Veľká Británia) spadli do recesie klesli na 30 % (najmenej za 2 roky). Namiesto recesie nas čaká rýchlejší ekonomický rast. Svetová banka zvýšila svoj odhad rastu globálneho HDP v tomto roku na 2,6 % z 2,4 %. Za zlepšením je najmä priaznivý vývoj v USA, ale pripútať sa nemusíme. Tempo je stále nižšie ako 10-ročný priemer spred koronakrízy (3,1 %).

Eurovoľby rozkývali trhy. Voľby do europarlamentu poslali nadol európske akcie i euro. Paneurópsky Euro Stoxx 50 odpísal 4,1 % najmä kvôli drtivej výhre francúzskej krajnej pravice a následnom rozhodnutí prezidenta Macrona vyhlásiť predčasné parlamentné voľby. V reakcii oslabila aj spoločná európska mena, ktorá klesla voči doláru najnižšie za posledný mesiac. 

Made in China za 38 %. EÚ po vzore USA zvýši clo na elektrické vozidlá vyrobené v Číne. Dočasná prirážka pre nespolupracujúce automobilky bude 38,1 % a pre spolupracujúce 21 %. Čína je podozrievaná z toho, že dotuje výrobcov neprimeranými dotáciami, vďaka ktorým zaplavujú trhy lacnými modelmi a vytláčajú konkurenciu z trhu. Napriek tomu sa najväčšie európske automobilky voči rozhodnutiu ohradili, pretože sa obávajú odvetných krokov zo strany Číny. 

S&P 10. 10 najväčších spoločností podľa trhovej kapitalizácie ťahá výkonnosť indexu S&P 500 väčšinu času už od začiatku pandémie. Teraz je však rozdiel vo výkonnosti najväčší v histórii. Predstavuje 2 100 bodov z aktuálnej hodnoty indexu, ktorá je 5 425 bodov. Nebyť horúcej investičnej témy umelej inteligencie, ktorá dominuje Wall Street, mohol byť index S&P 500 v súčasnosti o 20 % nižšie. 

Jabĺčková inteligencia. Apple sa konečne prestal vyhýbať umelej inteligencii a predstavil Apple Intelligence. Podľa šéfa firmy Apple má byť ľahko použiteľná, osobná a bezpečná, pričom má kombinovať lokálne nástroje s „privátnym AI cloudom“ aj ChatGPT. Apple s AI síce prišiel neskoro, ale vo všeobecnosti nemá vo zvyku veci uvádzať hneď. Namiesto toho hľadá najlepší spôsob, ako ich uviesť tak, aby bol najlepší pre väčšinového používateľa.

Apple si berie žezlo späť. Výrobca iPhonov vďaka predstaveniu AI noviniek zaujal znova miesto najhodnotnejšej spoločnosti sveta. Ešte minulý týždeň pritom bola na treťom mieste, keď firmu predbehla Nvidia. To už ale znova neplatí a Apple vďaka rastu hodnoty svojich akcií o 11 % za posledných 5 dní predstihol ako Nvidiu, tak aj Microsoft. Všetky tri firmy sú teraz ohodnotené na viac ako 3 bilióny USD.

Musk opakovane zúri. Šéf automobilky Tesla v reakcii na apple novinku zúril na svojej sociálnej sieti X (Twitter). Musk chce iPhony zakazovať svojim zamestnancom aj návštevníkom jeho firiem. Svoje zariadenia od Applu vraj budú musieť nechať pri vstupe, kde budú uložené vo Faradayovej klietke. Elon má strach, že sa citlivé dáta dostanú do nesprávnych rúk, čo je síce oprávnená obava, Apple Intelligence má ale byť integrovaná priamo v telefóne a dáta by sa tak nikam posielať nemali.

CEOs majú byť skromní. Nórsky štátny investičný fond, ktorý drží významný podiel v rade verejne obchodovaných spoločností, v minulom roku hlasoval proti viac ako polovici odmien CEO v USA, ktoré presahovali 20 miliónov USD. Fond varoval, že tieto odmeny nie sú v súlade s dlhodobým vytváraním hodnoty pre akcionárov. Naposledy bol proti tučnej odmene pre Elona Muska, tomu však nakoniec akcionári 56-miliardovú odmenu schválili. Posledné slovo bude mať ale súd.

Nórsku našlo poklad. Severský štát objavil najväčšie európske ložisko vzácnych zemín s hmotnosťou 8,8 milióna ton, z toho 1,5 milióna ton využiteľných v elektromobiloch a veterných turbínach. Tento nález v komplexe Fen, 200 km juhozápadne od Osla, posilňuje sebestačnosť Európy a podporuje jej zelenú transformáciu. EÚ cieli do roku 2030 na 10 % ťažbu týchto kovov v regióne, k čomu chce Rare Earths Norway prispieť.

Neposlušná slovenská inflácia? Medziročná inflácia sa na Slovensku po prvý raz za viac než rok zrýchlila. V máji sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 2,2 %, čím zrýchlili tempo z aprílových 2,1 %. Takýto vývoj ale ekonómovia očakávali, pretože pominul efekt zavedenia plošných bezplatných obedov na školách. Slovenská inflácia by mohla v miernom zrýchlovaní pokračovať aj počas letných mesiacov.

EÚ je náš priestor. Počas víkendu sa aj na Slovensko konali eurovoľby a aj u nás sa posilnila pozícia euroskeptikov. Máme pre nich odkaz: Slovensko z členstva v EÚ jednoznačne profituje. Ekonómovia SAV vypočítali, že v rokoch 2004 až 2023 sme prispeli do EÚ sumou 15,8 miliárd eur, no minuli sme 39,7 miliárd eur, takže sme prijali 2,4-krát viac, ako sme prispeli.

Hlavne nenápadne. Vláda schválila zákon „lex atentát“, ktorý okrem iného schvaľuje doživotnú rentu pre premiéra, ktorý bol na čele krajiny aspoň v 2 volebných obdobiach. Tento zákon sa nenápadne vzťahuje na jediného človeka v Slovenskej republike. Róberta Fica. Opatrenie prichádza 4 mesiace po tom, čo si vláda schválila zdvojnásobenie platov. Sociálna politika ako sa patrí alebo tak sa to robí do psej matere! 

Čo je nové v Portu?

V nadväznosti na rozhodnutie ECB o znížení depozitnej sadzby zo 4 na 3,75 % došlo v stredu 12. 6. 2024 k zníženiu úročenia hotovostnej zložky eurovej Investičnej rezervy o štvrťpercentného bodu. Úročená hotovosť v EUR Investičnej rezerve bude novo úročená 3,25 % p.a.

Aj z dôvodu znižovania úrokových sadzieb a nižších výnosov na našej Investičnej rezerve by mal každý zvážiť presun peňazí do dlhodobo výnosnejších aktív. Téme ako investovať v čase klesajúcich úrokových sadzieb sme sa venovali v našom samostatnom článku.

Prajeme krásny víkend!


Ako investovať v čase klesajúcich úrokových sadzieb?

Ľudia často držia svoje peniaze na sporiacich účtoch kvôli pocitu bezpečia a jednoduchosti. To ale nemusí byť tá správna stratégia.

Prejsť na článok


Fed úrokové sadzby nezmenil. Inflácia v USA v máji klesla na 3,3 %

Medziročná inflácia v USA v máji klesla na 3,3 %, čo bolo o 0,1 p. b. menej ako v apríli. Odhady pritom počítali s májovým rastom cien.

Prejsť na článok


FinTech review – Apple spúšťa službu Tap to Cash a ďalšie FinTechy novinky

Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa. 

Prejsť na článokNajnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané