Vyhľadať
Close this search box.

Fed úrokové sadzby nezmenil. Inflácia v USA v máji klesla na 3,3 %

Americká centrálna banka (Fed) na svojom stredajšom zasadnutí v súlade s očakávaniami trhmi neprekvapila a ponechala úrokové sadzby na súčasnom rozmedzí 5,25 až 5,5 %. Fed sa pri rozhodovaní o sadzbách nenechal ovplyvniť ani tlakom niektorých amerických senátorov, ktorí lobovali za zníženie sadzieb. Americká centrálna banka ale zostáva nezávislá a chce ísť tvrdo za svojím cieľom znovu nastoliť cenovú stabilitu pomocou medziročnej inflácie vo výške 2 %.

Centrálni bankári naznačili, že úrokové sadzby môžu zostať vyššie, než sa predtým uvádzalo. Nová prognóza zverejnená po dvojdňovom zasadnutí ale naznačila mierny optimizmus, americká inflácia je aj naďalej na ceste späť k 2 % cieľu Fedu, čo umožní určité uvoľnenie politiky ešte v tomto roku.

Medziročná inflácia v USA v máji klesla na 3,3 %, čo bolo o 0,1 p. b. menej ako v apríli. Odhady pritom počítali s májovým medziročným rastom cien vo výške 3,4 %. Pozitívna májová správa o inflácii by tak mohla Fedu dodať sebavedomie a začať pripravovať pôdu na znižovanie sadzieb v nasledujúcich mesiacoch. Ak by boli priaznivé aj dáta o júnovej inflácii, Fed by mohol prekvapiť a prvýkrát sadzby znížiť už na júlovom zasadnutí. Ako najpravdepodobnejšie sa však v súčasnosti javí prvé zníženie v septembri. Akciové trhy tieto správy potešili a americký akciový index S&P 500 v stredu uzavrel na novej rekordnej hodnote.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané