Vyhľadať
Close this search box.

Ako pandémia obrátila osudy firiem: z raketového rastu k strmému pádu

V roku 2020 celý svet zachvátila pandémia COVID-19. V reakcii na ňu mnohé vlády zaviedli lockdowny a obmedzenia, čo dramaticky zmenilo každodenný život ľudí i fungovanie firiem. Kým niektoré sektory ako cestovný ruch, letecké spoločnosti a tradičný maloobchod čelili veľkým problémom, iné odvetvia zažívali nevídaný rozmach.

Sektoroví víťazi pandémie

Napriek ťažkostiam mnohých, niektoré firmy v oblasti technológií, e-commerce a digitálnych služieb prosperovali, keďže veľká časť populácie zostala uväznená doma. Medzi týchto „pandemických miláčikov“ sa zaradili firmy ako:

  • Zoom, ktorá umožňovala videokonferencie a stala sa nevyhnutnou pre prácu z domu.
  • Etsy, platforma pre predaj ručne vyrábaných výrobkov, kde ľudia nakupovali unikátne domáce dekorácie a darčeky.
  • DocuSign, poskytovateľ softvéru na elektronické podpisovanie dokumentov.
  • Peloton, firma ponúkajúca domáce fitness zariadenia a virtuálne cvičebné hodiny.
  • PayPal, ktorý ťažil z prcesovania online platieb.
  • Moderna, biotechnologická spoločnosť, ktorá vyvinula jednu z prvých vakcín proti COVID-19.

Pandemické hviezdy

Jednou zo spoločností, ktoré najviac benefitovali z príchodu pandémie, bola Zoom Video Communications. Jej videokonferenčná platforma sa stala v priebehu niekoľkých týždňov takmer nevyhnutnosťou a stiahlo si ju desiatky miliónov používateľov. Na istý čas sa v podstate stala štandardom pre pracovné online mítingy. Príjmy spoločnosti sa medzi rokmi 2020 a 2021 zvýšili o 326 % z 623 miliónov na 2,65 miliardy USD. Akcie firmy stúpli od pandémie z ceny 110 USD za kus až na 589 USD, čo predstavuje nárast o 434 %.

Ďalším veľkým víťazom pandémie bola spoločnosť s domácim fitness vybavením Peloton. Keďže ľudia boli v mnohých prípadoch uväznení doma a fitness centrá zostali zatvorené, dopyt po produktoch Pelotonu prudko stúpol. Medzi rokmi 2020 a 2021 sa príjmy firmy zvýšili o 120 % na 4 miliardy USD. Optimizmus investorov vystrelil akcie firmy z 22 na 169 USD, čiže 8,5-násobne.

Pri pandémii nemožno opomenúť Modernu. Výrobca vakcín na ochorenie Covid-19 ešte v roku 2019 dosiahol celosvetové tržby na úrovni iba 60 miliónov USD. V roku 2020 to už bolo 803 miliónov, o rok neskôr 18,4 miliardy USD a v roku 2022 ešte o 700 miliónov viac. Čistý zisk iba za tieto dva roky dosiahol až 20 miliárd USD. Investori boli vo vytržení a akcie Moderny poskočili o takmer 2000 %.

Zlaté obdobie počas pandémie zažíval aj poskytovateľ softvéru DocuSign, kotérho akcie vzrástli o 320 % a viaceré e-commerce platformy. Ľudia počas pandémie zostávali doma a tak z pohodlia domov začali nakupovať. Viaceré e-shopy tak dosahovali rekordné rasty, medzi nimi aj Etsy, platforma s výrobkami domácich majstrov, ktorej akcie sa zvýšili o 494 %. Z nákupov online benefitovali aj firmy poskytujúce procesovanie digitálnych platieb, ako PayPal, ktorého akcie sa strojnásobili.

Karta sa obrátila

Po tom ako pandémie odznela a život sa začal vraciať do normálu sa karta v prípade týchto spoločností obrátila. Ich príjmy a zisky začali klesať alebo sa rast prudko spomalil a investori s prehnanými očakávaniami počítali vysoké straty.

Akcie Moderny odpísali takmer tri štvrtiny trhovej hodnoty, pričom Etsy a PayPal až štyri pätiny. Ešte horšie na tom sú akcie DocuSign, ktoré klesli až o 84 %, akcie Zoom s poklesom o 90 % a akcie Peloton s 98 % prepadom. Tento katastrofálny výkon ešte viac podčiarkuje fakt, že aktuálne sú kľúčové akciové indexy na maxime.

Špekulovať sa neoplatí

Prudký rast a následný strmý pád akcií niekoľkých populárnych spoločností plne odzrkadľuje riziko, ktoré na seba investori berú, keď investujú do trendových investícií. Ľudia by sa im mali vyhnúť, pretože príklad z pandémie je iba jedným z mnoha.

Bežní investori by nemali podceňovať dôležitosť diverzifikácie a investovať by mali skôr pravidelne a dlhodobo. To je kľúč k úspešnému investovaniu. Na to kladieme dôraz v Portu aj my, keďže naše Portfóliá na mieru sú zložené z diverzifkovaných investícií, a tak investorom podobný prípad nehrozí.


Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

  • Článok nie je investičným odporúčaním
  • Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  • Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
  • Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

  • Článok nie je investičným odporúčaním
  • Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  • Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
  • Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané