Ako úspešne zhodnocovať peniaze?

Investovanie sa spája s potenciálom vysokého výnosu, ale i s možnými stratami, pričom mnohí investori chcú vidieť skvelé výsledky za krátku dobu. Riziko k investovaniu patrí, existuje ale mnoho pravidiel, ako ho znížiť na minimum. Tým možno najdôležitejším je investovať dlhodobo.

Všeobecne platí, že pokiaľ investori chcú investovať úspešne, musia mať široko diverzifikované portfólio naprieč rôznymi triedami aktív a investovať pravidelne. Aj tak je ale veľmi veľká pravdepodobnosť, že pokiaľ by sme sa rozhodli investície ukončiť za pár mesiacov či rokov, môžeme byť v strate (hneď vysvetlíme, nebojte). Na splnenie svojich investičných cieľov je teda potrebná aj tretia a možno najdôležitejšia zásada – investovať dlhodobo.

S trhovou volatilitou sa dá vysporiadať

Jednou z hlavných obáv pri akomkoľvek druhu investovania je volatilita na trhu. Volatilita je pravdepodobnosť, že sa cena, výnos či zisk budú počas určitého obdobia meniť. Iný spôsob, ako o volatilite možné uvažovať, je z hľadiska cenových výkyvov. Čím väčšie a častejšie sú cenové výkyvy investície, tým vyššia je jej volatilita. Investície s vysokou volatilitou majú vysokú mieru rizika, pretože ich ceny sú nestabilné.

Je ale dôležité uvedomiť si, že krátkodobá volatilita nemusí nutne vypovedať o dlhodobom trende. Cenný papier môže byť denne vysoko volatilný, ale dlhodobo vykazovať rast alebo stabilitu.

Z grafu je zrejmé, že v roku 2020 trhy zažili jeden z najprudších a najväčších poklesov v histórii, z ktorého sa počas jedného roka spamätali a dosiahli nové maximá. Rovnaká situácia je na stole teraz. Súčasné poklesy tak ponúkajú jedinečnú príležitosť, ako nakúpiť aktíva za zvýhodnené ceny s istotou, že sa v budúcnosti trend obráti.

Ak chcete dosahovať dlhodobé výnosy, nie je potrebné sa pozastavovať nad krátkodobými vzostupmi a poklesmi trhu. Vďaka dlhodobému investovaniu sa nemusíte zaoberať aktuálnymi správami z finančného trhu, pretože to, čo teraz môže výrazne zahýbať s trhom je z dlhodobého hľadiska (20 a viac rokov) absolútne nepodstatné. Etapy vysokej volatility a prudkých krátkodobých poklesov sú totiž v rámci dlhodobých býčích trendov úplne bežným javom.

Výhoda dlhodobého investovania spočíva vo vzťahu medzi volatilitou a časom. Investície držané po dlhšiu dobu majú tendenciu vykazovať nižšiu volatilitu ako investície držané po kratšiu dobu. Čím dlhšie investujete, tým väčšia je pravdepodobnosť, že budete schopní prečkať obdobie nízkych trhových hodnôt. Aktíva s vyšším rizikom krátkodobej volatility (napr. akcie) majú v dlhodobom horizonte tendenciu dosahovať vyššie výnosy ako menej volatilné aktíva.

Čím dlhší investičný horizont zvolíme, tým skôr môžeme na základe historických dát dúfať v kladné nominálne zhodnotenie peňazí investovaných do amerického akciového trhu. Načasovať trh je naopak veľmi ťažké a riskantné. Hoci mnoho ľudí prepadá panike, keď vidí správy o klesajúcom trhu, zostať dlhodobo na akciovom trhu sa historicky vyplatilo. Aj keď sa krátkodobé výkyvy zdajú byť náhodné, akciový trh má tendenciu odrážať celkový rast a produktivitu ekonomiky v dlhodobom horizonte.

Kedy začať investovať? Najlepšie ihneď

K prepadom trhov môže dôjsť kedykoľvek a ľudí od investovania často odrádza to, že nevedia, kedy začať, pretože sa boja zlého načasovania. Keď sa investori nakoniec predsa len odhodlajú, takmer s istotou sa stretnú s určitým poklesom trhov, ktorý môže znervóznieť aj skúsených investorov, čo môže viesť k unáhleným a nepremysleným rozhodnutiam. Napriek rizikovosti a mnohým historickým prepadom sú ale akcie z historického hľadiska veľmi výnosné. Stačí len investovať dostatočne dlhú dobu.

Graf vyššie znázorňuje najvyššiu a najnižšiu možnú ročnú výkonnosť v rôznych časových horizontoch medzi rokmi 1926 – 2022. Čím dlhšie investujeme, tým je rozpätie možných výsledkov užšie. Priemerný ročný výnos je pri dlhom horizonte síce menší, ale rovnako tak aj riziko alebo veľkosť straty. Keby ste mali investičný horizont iba 1 rok, mohla by sa výkonnosť vašich investícií pohybovať niekde v rozmedzí od +53 % do -44 %. Ak by ste ale kedykoľvek medzi rokmi 1926 – 2022 pre investíciu do S&P 500 zvolili horizont 30 rokov, vaša najvyššia možná ročná výkonnosť by bola +13,6 % a najhoršia +8 %. Znamená to teda, že by ste v prípade 30 ročného horizontu iba zarobili.

Volatilita je pri investovaní do akcií základným pravidlom hry. V priebehu prvých 5 rokov môžete na akciovom trhu veľmi prerobiť. V krátkodobom horizonte je totiž nemožné určiť, či trh pôjde nahor alebo nadol. Pokiaľ ale vydržíte 20 a viac rokov, je takmer nemožné mať zápornú výkonnosť. Čím dlhšie investujeme, tým dlhšie prevláda dlhodobý rast nad krátkodobou volatilitou.

Dlhodobá výkonnosť indexu S&P 500 znázorňuje, že po každých mohutných poklesoch nasledovalo obdobie rastu. Akciové trhy sa v minulosti spamätali z mnohých kríz a je teda len otázkou času, kedy sa situácia obráti k lepšiemu. Po každej kríze totiž prichádza obdobie rastu, ktoré spravidla trvá oveľa dlhšie ako poklesy.

Historické štatistiky tak prajú dlhodobým investorom, pretože riziko červených čísel sa s pribúdajúcimi rokmi výrazne znižuje. Dlhodobé investovanie nebude nikdy ľahké a môže sa zdať nudné, ale pre prevažnú väčšinu investorov zostane najlepšou stávkou na solídne výnosy na akciovom trhu. Trpezlivosť je stále odmenená a dlhodobí investori budú mať vždy vyššiu pravdepodobnosť úspechu ako špekulanti, ktorí investujú riskantne a na krátke obdobie.

____________________________________

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním

– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov

– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch

– Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané

S Portu dane neplatíte

S Portu sa daní obávať nemusíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak,

[:sk]rodina setri pre dieta[:]

Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.

S Portu dane neplatíte

S Portu sa daní obávať nemusíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak,

[:sk]rodina setri pre dieta[:]

Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.