Vyhľadať
Close this search box.

FinTech review – Štúdia BlackRocku radí mať v portfóliu Bitcoiny a ďalšie FinTech novinky

Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa. 👇

Štúdia spoločnosti BlackRock odporúča pre optimálne portfólio alokáciu 84,9 % Bitcoinov

Čo sa stalo:

Spoločnosť BlackRock, najväčší a najvplyvnejší správca aktív na svete, vo svojej štúdii o alokácii aktív uvádza, že Bitcoin by mal byť pre investorov usilujúcich sa o maximalizáciu výnosov veľmi dôležitý. Štúdia, publikovaná už v roku 2022, sa teraz znova dostala do svetla reflektorov.

Zistenia BlackRocku ukazujú, že pre portfólio 60-40 (60 % akcií a 40 % dlhopisov) s pevnou averziou k riziku γ = 1,50 je optimálna alokácia Bitcoinu ohromujúcich 84,9 %. Zostávajúcich 15,1% autori štúdie radia rozdeliť medzi akcie a dlhopisy.

Čo to znamená:

Názory BlackRocku na Bitcoin sa v posledných rokoch výrazne zmenili. Ešte v roku 2017 riaditeľ firmy Larry Fink označil najstaršiu kryptomenu za „index prania špinavých peňazí“. Odvtedy ale zmenil názor ako on, tak celá spoločnosť a v júli 2023 BlackRock podal u americkej Komisie pre cenné papiere a burzy žiadosť o vytvorenie spotového ETF na Bitcoiny.

V Európe už sa dá do Bitcoinu investovať prostredníctvom takzvaných ETP. To so sebou nesie množstvo výhod, na Slovensku tak napríklad vďaka tomu môžete využiť hodnotový a časový test. Pomocou ETP môžete investovať aj vďaka službe Portu Crypto.

Ďalšie FinTech správy:

Investície do FinTechov klesli o 17 %. Globálne financovanie FinTechov v prvej polovici roku 2023 kleslo na 52,4 miliardy dolárov, čo je o 17 % menej ako v druhej polovici roku 2022. Najväčší podiel investícií pripadá na USA. V Európe, na Blízkom východe a Afrike klesli investície do FinTechov na menej ako polovicu.

Francúzsky úrad pre ochranu súkromia spochybňuje legálnosť Worldcoinu. Kryptomena Worldcoin, o ktorej sme písali napríklad v našom týždennom newsletteri, sa dostala do pozornosti francúzskeho úradu, pretože jej zhromažďovanie biometrických údajov sa „zdá byť sporné.“

Austrálsky regulátor žaluje brokera eToro. Austrálska komisia pre cenné papiere a investície žaluje online investičnú platformu kvôli údajnému zlyhaniu čestného a spravodlivého konania pri predaji jej produktu CFD (contract for differences), v dôsledku ktorého 77 % retailových klientov prišlo o peniaze.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané