Vyhľadať
Close this search box.

#68 Trend ETF rastie

Zámorské a európske indexy zakončujú posledný júlový týždeň v kladnom teritóriu. S&P 500 pridal 0,8 %, Nasdaq Composite 1,6 %. Európsky Euro Stoxx 50 je vyššie o 1,4 %. Pozitívne prekvapila tentoraz Ázia, konkrétne čínsky Hang Seng, ktorý za uplynulý týždeň vzrástol o úctyhodných 4,4 %. Japonský Nikkei 225 si pripísal 1,4 %

Fed opäť zvyšuje. Fed podľa predpokladov zvýšil úrokové sadzby o 0,25 p.b. na rozmedzie 5,25 % až 5,5 %.  Ide o 11. zvýšenie sadzieb za rok a pol a tie sa tak nachádzajú sa na najvyššej hodnote za posledných 22 rokov. Zvýšenie prišlo aj napriek klesajúcej inflácii a prekvapivo silnému rastu ekonomiky USA v druhom kvartáli. Predseda Fedu Powell tento rok pokles sadzieb neočakáva. Ekonomiku ale vraj čaká „hladké pristátie“.

Počkáme si na dáta. Svoje úrokové sadzby zvýšila aj ECB, rovnako ako FED, o 0,25 p.b. Depozitná sadzba, za ktorú si môžu banky u ECB uložiť prebytočné peniaze, sa zdvihla na 3,75 %. Inflácia je síce v eurozóne najnižšia od januára 2022, s najnovšou hodnotou inflácie vo výške 5,5 % ale nemôže byť ECB spokojná. Podľa prezidentky ECB bude ďalšie rozhodovanie založené na najnovších dátach z ekonomiky.

Rekordný príliv do ETF. Celková hodnota peňazí investovaných do globálnych ETF fondov na konci júna dosiahla rekordných 10,5 bilióna USD. Len počas uplynulého mesiaca do nich pritieklo 103 miliárd USD, čo zvýšilo prírastok od začiatku roka na 376 miliárd USD. Historicky sa jedná o tretí najväčší príliv za prvých 6 mesiacov v roku.

Portu Street. Medzi tzv. “Main Street” (bežní ľudia) a Wall Street (investiční bankári a inštitucionálni invesstori) sa po 4 rokoch rozširujú nezhody. Posledné trendy ukazujú, že Main Street je výrazne viac optimistická ohľadom finančných trhov ako Wall Street. A čo na to Portu Street? My sme v pohode, lebo investujeme dlhodobo a pravidelne. Krátkodobé výkyvy nás tak len tak nevyrušia.

Lepšie, ale stále slabo. Medzinárodný menový fond zvýšil odhad tohtoročného rastu svetovej ekonomiky na 3 % z aprílových 2,8 %. S rovnakým tempom ráta MMF aj o rok. Globálne hospodárstvo potiahne najmä India, Čína a rozvojové štáty. Trojpercentný rast globálneho HDP je z hľadiska dlhodobého priemeru slabý, pričom lepšej výkonnosti bráni inflácia a vysoké úrokové sadzby.

Čierne zlato. Ceny ropy sa vyšplhali na nové trojmesačné maximá. Prispeli k tomu obmedzené dodávky ropy na trh a vyhliadky na nové opatrenia na podporu čínskej ekonomiky. Cena severomorskej ropy Brent sa pohybuje nad 83 USD za barel, americká WTI nad 79 USD.

Zelená Európa, zelený priemysel. EÚ sa stáva svetovým lídrom vo výrobe ekologickejšej ocele. Stavia už iba elektrické oblúkové pece, čo predsatvuje dôležitý krok k dekarbonizácií priemyslu. O výmene 2 z 3 pecí za oblúkové sa už dlhšie hovorí aj v košických oceliarňach U. S. Steel, ktoré sú jednoznačne najväčším znečisťovateľom ovzdušia na našom území. Mimo EÚ však ekologizácia hutníctva neprebieha dostatočne rýchlo.

Berbenheimer. Tento týždeň zobrali svet útokom dva veľmi odlišné filmy Barbie a Oppenheimer. Kiná si môžu konečne pomädliť trochu ruky, pretože tohtoročné snímky zatiaľ veľa vody nenamútili. Oba filmy si pritom navzájom pomohli, pretože mnoho ľudí ich pozrelo v jeden deň. Výsledkom je prvý víkend v histórii, kedy jeden film zarobil 100 miliónov a ďalší prekročil hranicu 50 miliónov USD.

Nový Bitcoin alebo shitcoin? Za novým projektom Worldcoin stojí jedna z najväčších IT celebrít Sam Altman – Zakladateľ spoločnosti OpenAI, ktorá vyvinula ChatGPT. Worldcoin má byť „kryptomena s revolučným prístupom“, ktorá sa na rozdiel od Bitcoinu snaží bojovať proti akejkoľvek anonymite. Na jeho založenie je potrebná registrácia skutočných údajov užívateľa, a dokonca aj sken očnej dúhovky.

Párty sa skončila. Čistý zisk najväčších európskych ropných firiem Shell, TotalEnergies a Equinor sa prepadol zhruba o polovicu. Spoločnosti, ktoré si donedávna užívali rekordné zisky, tak čaká s nižšími cenami ropy a zemného plynu návrat do reality. Tá však tiež nie je úplne temná. Spomínané firmy vyprodukovali zisk v rádoch miliárd eur za jediný štvrťrok.

Naspäť ku hviezdam. Akcie Google a Meta počas týždňa prudko posilnili. Dvaja dominantní hráči na trhu s online inzerciou ťažia z toho, že odvetvie sa spamätáva z predošlého poklesu. Akcie Google si v tomto roku pripísali už 45 % a Meta dokonca 150 % a opäť tak mieria k svojim historickým maximám. 

Úspešný príbeh. Slovensko  6. najvyššie tempo rastu HDP na odpracovanú hodinu v rámci OECD za roky 1995 až 2021. Z krajín V4 je vyššie ako Slovensko len Poľsko na 5. priečke spomedzi 38 krajín. Produktivita práce tak na Slovensku prudko stúplal, čo je jeden z hlavných faktorov rastu miezd.

Kde nastala chyba? Mnohé pozitívne vývoje na Slovensku akoby skončili s príchodom pandémie. V súčasnosti až tri štvrtiny Slovákov tvrdia, že naša krajina smeruje zle. To je mimochodom najvyššie číslo spomedzi členských štátov EÚ. Ako je to možné? Nás by napadlo zopár dôvodov. Pád neschopnej vlády, rast cien, pokles životnej úrovne, ruská propaganda a obavy z návratu nemenovaného politika do čela krajiny.

Čo je nové v Portu?

V nadväznosti na kroky ECB zvýšime od 1. augusta úročenie hotovostnej zložky eurovej Investičnej rezervy na 3,25 % p.a. Portu si od teraz môžete založiť aj v našej appke.  Po novom si v nej môžete pridať aj bankový účet alebo opäť vyplniť investičný dotazník. Zároveň v aplikácii nájdete všetky notifikácie, tak ako ste na to zvyknutí z webového rozhrania.

Prajeme pekný víkend!


7 rád, ako sa vyhnúť nadmernému utrácaniu na dovolenke

Ako maximálne využiť svoje ťažko zarobené peniaze pri cestovaní?

Celý článok nájdete tu

Flatlay picture of miniature beach folding chair on fake money on copyspace yellow background. Vacation plan concept.

FinTech review – FTX žaluje Sama Bankmana-Frieda a ďalšie FinTech novinky

Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.

Celý článok nájdete tu


Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané