Prekonaj svoj strach #1 – Arachnofóbia alebo strach z pavúkov

Ako prekonať strach z pavúkov

V Portu tento rok prekonávame jeden zo svojich strachov. Či už sa to týka bežnejších strachov ako práve strachu zo zvierat či výšok, tak aj z strachu investovania či rozhovoru o financiách. Ak aj vy s nejakým bojujete, teraz je ten správny čas, skúsiť ho prekonať.

Strach pred vlastným strachom. Aj tak mnohý definujú pojem fóbia. Jednou z najčastejších je práve arachnofóbia – strach z pavúkov.

Začnime však úplne na začiatku a to strachom zo zvierat, ktorý sa označuje pojmom zoofóbia.
Vie na seba vziať rôzne podoby a môže prerásť až do intenzívnej fóbie, ktorá vie negatívne ovplyvniť náš život. Najčastejšie zoofóbie sú z pavúkov, psov a bodavého hmyzu, menej obvyklé napríklad z vtákov.
V praxi sa môžeme stretnúť s rozdelením jednotlivých druhov, ktoré sú konkrétnejšie pomenované. Mnohí z nás sa boja hadov (ophidofobie), hmyzu (entomofobie), mačiek (ailurofobie) či vtákov (ornitofobie).

Kedy ide o fóbiu a kedy o bežný strach?

Pre fóbiu zo zvierat je typické to, že začína v skoršom veku (najčastejšie v detstve). Počas vývoja dieťaťa je strach z mnohých zvierat bežný. Ako fóbia sa diagnostikuje len vtedy, keď je veľmi silná, zasahuje vám intenzívne do života a trvá viac ako šesť mesiacov.

Jedným z najbežnejších typov špecifických fóbií, je práve arachnofóbia alebo aj nadmerný a nepochopiteľný strach z pavúkov. Mnohí z nás si uvedomujú, že tento strach je iracionálny, ale nie sme schopní s tým nič urobiť. Predsa sme silnejší a múdrejší, no aj tak v nás vedia vyvolať panický strach, ktorý môže sprevádzať plač, trasenie celého tela, nepravidelné dýchanie či zvýšený srdcový tep.

Chlapec straší dievča umelým pavúkom

Ako sme mohli k tomu strachu prísť?

  • Traumatické skúsenosti: Pavúkov sa môžeme začať báť práve po zlej skúsenosti, ktorá mohla prebehnúť v detstve či v dospelosti.
  • Dedičnosť: Strach z pavúkov môže byť dedičná záležitosť, to znamená, že ľudia sú náchylnejší, ak s týmto strachom bojuje niektorí člen ich rodiny.
  • Sociálny vplyv: Strach z pavúkov môže byť spôsobený negatívnymi príbehmi a skúsenosťami, ktoré počujeme od ostatných ľudí.
  • Psychologické faktory: Niektorí ľudia majú tendenciu k vyššej úzkosti, ktorá v nás vie spôsobiť panický strach, ktorý môže sprevádzať plač, trasenie celého tela, nepravidelné dýchanie či zvýšený srdcový tep.

Strach núti človeka, aby sa vyhýbal miestam a rôznym situáciám, ktoré by ho mohli privolať. To do značnej miery negatívne ovplyvňuje náš život. Existuje však niekoľko spôsobov, ako bojovať so svojim strachom z pavúkov:

  • Zvyšovanie odolnosti: Postupne sa dostávajte do blízkosti pavúkov, napríklad tým, že sa na ne budete pozerať na fotografiách alebo videách, alebo že sa budete pozerať na živé pavúky z bezpečnej vzdialenosti.
  • Relaxačné techniky: Naučte sa relaxačné techniky, ako sú dýchacie cvičenia alebo meditácie, ktoré vám pomôžu upokojiť sa, keď sa stretnete s pavúkom.
  • Zmena perspektívy: Skúste sa na to pozrieť tak, že pavúky sú naozaj prospešné pre náš ekosystém a že väčšina pavúkov v našej krajine nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo.
  • Prevencia: Ako vieme, táto fóbia má aj genetický podklad. Ak ňou trpí rodič, pravdepodobne sa vyskytne aj u dieťaťa. Predíďte jej vzniku a ukážte dieťaťu, ako sa dá vyrovnať s týmto strachom.

Čo vám radíme na záver? Skúste si o svojom strachu vyhľadať primerané informácie, porozprávať sa o ňom so svojim blízkym či odborníkom. Mali by ste racionálne vyhodnotiť jeho nebezpečenstvo a zamyslieť sa, čo vám daný podnet spôsobuje, prečo sa to deje a kde to začalo. Ak ste pripravený na zmenu, skúste sa mu postupne vystavovať dovtedy, kým strach nebude postupne miznúť z vášho života.

Držíme vám palce!

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané

S Portu dane neplatíte

S Portu sa daní obávať nemusíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak,

[:sk]rodina setri pre dieta[:]

Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.

S Portu dane neplatíte

S Portu sa daní obávať nemusíte

Investovanie má byť jednoduché, efektívne a bezstarostné. Presne také ho v Portu robíme. Naše portfóliá sú optimalizované tak,

[:sk]rodina setri pre dieta[:]

Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.