Vyhľadať
Close this search box.

Slovensko má najmenej dostupné bývanie v Európe

Slovensko je v Európe najmenej dostupnou krajinou na kúpu vlastného bývania. Na obstaranie bytu o 70 metroch štvorcových treba priemerne 14,12 hrubých ročných platov. Nič na tom nezmenil ani fakt, že ceny nehnuteľností na Slovensku medziročne klesli o 6,5 % a od najvyššej hodnoty o 9 %. Za nami mierne zaostáva naš západný sused a bývalý federálny partner Česká republika s hodnotou 13,33. Najlepšie je na tom na druhú stranu Belgicko a Nórsko, kde stačí iba 4,32, respektíve 4,66 platov.

Bratislava je pre obstaranie bývania druhou najdrahšou metropolou po Amsterdame. Ak niekto pracuje a zároveň si chce zaobstarať bývanie v Bratislave, bude ho to stáť pomerovo ešte viac ako v celej krajine ako celku, aj keď len mierne. V Bratislave potrebujú kupujúci v priemere 14,47 ročných hrubých platov. Aj v tejto kategórií za Slovákmi len tesne zaostávajú Česi. V prahe potrebujú na kúpu bývania 14,23 ročných hrubých platov.

Vlastné bývanie ako investície sú tak pre bežných Slovákov menej dostupné ako v iných európskych krajinách. Krajina tiež zaznamenala rýchly pokles predaja bytov. Dôvodom je najmä sprísnenie menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB). Vyššie úrokové sadzby totiž zdražujú hypotekárne úvery.

V ďalších štvrťrokoch by mohol pokles cien nehnuteľností v dôsledku drahých úverov klesať a naopak reálne mzdy by mali stúpať, čo by mohlo dostupnosť bývania zvýšiť.


  • Článok nie je investičným odporúčaním
  • Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  • Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
  • Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané