Pravidelne v pondelok pre vás pripravujeme súhrn najdôležitejších noviniek zo slovenskej ekonomiky. Ktoré udalosti hýbali hospodárstvom a financiami na Slovensku v uplynulom týždni?
1. Zamestnávanie na Slovensku je najdrahšie v regióne
Zamestnávanie na Slovensku je už najdrahšie v regióne, náklady na prácu sú vyššie ako v Česku. Podľa údajov Eurostatu hodinová mzda slovenského zamestnanca stojí 18,5 eura a od roku 2019 sa zvýšila o 35 %. Pre porovnanie v Česku sa zvýšili o 25 % na 18,2 eur, v Poľsku až o 59 % na 17,3 eur a v Maďarsku o 44 % na 14,1 eur.
Časy, kedy bol Slovensko investormi považované za lacnú pracovnú silu tak nadobro skončili. Problémom je, že ľudia to na výplatnej páske nepociťujú, pretože u nás veľkú časť nákladov na prácu tvoria aj odvody, dane a rôzne nepeňažné benefity. Tie sú 3. najväčšie v EÚ po Francúzsku a Švédsku. Ide o dôsledok toho, že vlády v posledných rokoch dvíhajú firmám dane a odvody, ktoré sťažujú podnikanie a predražujú zamestnávanie nových ľudí.
2. Slovensko s Českom pocíti nové americké clá najvýraznejšie v Európe
Clá predstavené v minulom týždni Donaldom Trumpom v podstate na celý svet zahýbal finančným trhmi a vniesli do globálnej ekonomiky mnoho neistoty. Je isté, že výsledkom obchodnej vojny bude vyššia inflácia a pomalší ekonomický rast. Podľa ECB môžu americké clá môžu spomaliť rast ekonomiky eurozóny o 0,5 až jeden percentný bod, pričom negatívnym dôsledkom sa nevyhne ani Slovensko.
Vplyv na slovenskú ekonomiku prepočítala NBS, rátala pritom s 25-percentntými clami na všetok európsky tovar aj s odvetnými clami Európskej únie. Obchodná vojna by podľa analýzy ukrojila z ekonomického rastu Slovenska v nasledujúcich 3 rokoch až 2,7 p.b., čo je najviac v rámci EÚ po Česku. Rast slovenského HDP by pritom mal v nasledujúcich rokoch rásť zhruba o 2 % ročne.
Podľa NBS by nové clá z USA mali oslabiť slovenský export za 3 roky o 5 miliárd eur, pričom najviac ich pocítia automobilky, ktoré tvoria tri štvrtiny vývozu do Spojených štátov, kam mieri každé des iate auto, najmä od Volkswagenu a Jaguaru Land Rover. Ich postihnú Trumpove clá priamo. Ekonomiku však ovplyvnia aj nepriame dopady v dôsledku nižšieho dopytu od našich obchodných partnerov. NBS v dôsledku obchodných vojen taktiež počíta s tým, že o prácu do 3 rokov môže prísť 20-tisíc ľudí.
3. Maloobchodné tržby prvýkrát po roku klesli o 2,6 %
Tržby maloobchodu na Slovensku vo februári medziročne klesli o 2,6 %, čo predstavuje prvý pokles od januára 2024. Vývoj maloobchodných tržieb vo februári potvrdil zmenu trendu, po dlhšom období rastov obchodné prevádzky pocítili poklesy tržieb. Negatívny vývoj zasiahol až 8 z 9 zložiek predaja. Pod celkový pokles sa podľa nich podpísali najmä medziročne nižšie tržby v predaji pohonných hmôt o 9,8 % . Rast vo februári zaznamenala len kategória veľkoobchodu, a to o 6,6 %.
Pokles možno pripísať predovšetkým zhoršujúcej sa spotrebiteľskej dôvere a potenciálnemu vplyvu predbežných nákupov v závere minulého roka v snahe vyhnúť sa vyššej DPH. Výšku maloobchodných tržieb bude aj v ďalších mesiacoch ovplyvňovať konsolidácia verejných financií, klesajúca spotrebiteľská dôvera aj nižšií rast reálnych miezd.
4. Bude transakčná daň zrušená?
Od 1. apríla na Slovensku platí kontroverzná daň z finančných transakcií, ktroú musia podnikatelia odvádzať za každú platbu alebo výber z bankového účtu. Toto vládne opatrenie je súčasťou konsolidácie verejných financií, ktoré má do štátneho rozpočtu priniesť ročne viac ako 700 miliónov eur.
Ide však o kontroverzný zákon, ktorý zhoršuje podnikateľské prostredie, a odrádza investorov. Po rozsiahle kritike sa tak vo vláde otvára téma, že by bola transakčná daň nakoniec zrušená, čo však minister financií Kamenický odmieta.
Viac informácií zo sveta
Chcete byť každý týždeň informovaný o najdôležitejších udalostiach v ekonomike, financií a investovania nielen na Slovensku, ale aj vo svete? Prihláste sa na odber nášho populárneho newslettera a pridajte sa medzi 200 tisíc ľudí, ktorí sú vďaka nemu pravidelne v „obraze“.
Ďalšie články zo sekcie Týždeň v slovenskej ekonomike:
Týždeň v slovenskej ekonomike #12: Najhoršie financie v EÚ, pomalší rast ekonomiky, vyššia inflácia a ďalšie novinky
Týždeň v slovenskej ekonomike #11: Kúpyschopnosť Slovákov je stále nižšia ako v roku 2019, milión ľudí ohrozuje chudoba
Týždeň v slovenskej ekonomike #10: Inflácia spomalila, konsolidácia sa každým týždňom nafukuje a ďalšie novinky
Týždeň v slovenskej ekonomike #9: Platy Slovákov sa zvyšujú, ale životnou úrovňou sa dostávame na chvost a ďalšie novinky
Týždeň v slovenskej ekonomike #8: Štát zoberie Slovákom z výplaty viac ako Nemcom, clá pocítime najviac a ďalšie novinky
Týždeň v slovenskej ekonomike #7: Konsolidačný balík prudko zrýchlil infláciu, už sa pripravuje nový a ďalšie novinky
Týždeň v slovenskej ekonomike #6: Pridusené hospodárstvo, štátne dlhopisy pre ľudí a ďalšie novinky
Týždeň v slovenskej ekonomike #5: Na Slovensko prúdi ruský plyn cez Turkstream, nový stavebný zákon a ďalšie novinky
Týždeň v slovenskej ekonomike #4: Nová konsolidácia už v príprave, realitný trh ožíva a ďalšie novinky
Týždeň v slovenskej ekonomike #3: Konsolidácia nejde podľa predstáv, stúpa počet pracovníkov zo zahraničia a ďalšie novinky
Týždeň v slovenskej ekonomike #2: Inflácia spomalila, reálne mzdy porastú najpomalšie a ďalšie novinky
Týždeň v slovenskej ekonomike #1: Až 25 % slovenských dôchodcov musí pracovať, kataster nefunguje a ďalšie novinky