Vyhľadať
Close this search box.

Čipy prekonávajú za 5 rokov index S&P 500 takmer trojnásobne

Čipy ovládajú akciové trhy

Úroveň technologickej vyspelosti stúpa rýchlym tempom, čoho dôkazom sú nové, perspektívne oblasti ako konektivita, autonómne riadenie, strojové učenie, robotizácia, 6G, internet vecí, cloud, virtuálna a rozšírená realita a v neposlednom rade umelá inteligencia. S rozmachom týchto technológií sa neoddeliteľne spájajú aj čipy, pretože tie poháňajú ich výkon. Z tohto trendu vo veľkom ťažia vývojari a producenti týchto čipov, čoho jasným dôkazom je Nvidia.

Akcie Nvidie si za posledných 5 rokov pripísali závratných 1 744 % a dnes sa jedná o tretiu najhodnotnejšiu firmu sveta s trhovou kapitalizáciou 2,2 bilióna USD. Výborný výkon je spätý predovšetkým s nástupom umelej inteligencie. V skutočnosti je ale Nvidia iba najžiarivejším príkladom v rámci celého odvetvia, v ktorom sa darí aj mnohým ďalším podnikom.

Burzovo obchodovaný fond iShares MSCI Global Semiconductors UCITS ETF, ktorý sa zameriava na celosvetové polovodičové odvetvie, si od svojho založenia pripísal 287 %, čím prekonáva akciový index S&P 500 (94 %) trojnásobne.

Čipy sú pre štáty kľúčové odvetvie

O dôležitosti polovodičového sektora jasne hovoria aj kroky jednotlivých vlád. Tie odmietajú, aby bol ich priemysel rovnako zraniteľný voči narušeniam ako počas pandémie Covidu-19. Obrovské dotácie pre výrobcov a vývojárov polovodičov preto v posledných rokoch oznámili Spojené štáty, , Čína, Japonsko, ale aj Južná Kórea.

Americká podpora sektora môže dosiahnuť približne 280 miliárd USD. EÚ plánuje do roku 2030 podporiť domáci sektor príspevkami vo výške 43 miliárd USD. Japonsko je pripravené podporiť sektor 33 miliardami USD a Južná Kórea sa usiluje o dominanciu vo výrobe čipov investovaním 470 miliárd USD do polovodičového „megaklastra“. Dohnať technologický deficit voči Západu sa snaží aj Čína.

Najdôležitejšie firmy v sektore polovodičov

V tabuľke nižšie sú zoradené najcennejšie polovodičové akcie z hľadiska trhovej kapitalizácie, pričom sme si posvietili aj na krajinu pôvodu spoločnosti a percentuálny výnos akcií za 5 rokov. Rebríček ovláda bez prekvapenia Nvidia, nasledovaná taiwanským výrobcom čipov Taiwan Semiconductor Company, americkým podnikom Broadcom, juhokórejským Samsungom, holandským výrobcom litografických zariadení ASML a najväčším konkurentom Nvidie, firmou Advanced Micro Devices.

Do čipov sa dá investovať aj v Portu

Do polovodičov umožňujeme investovať aj našim klientom v Portu prostredníctvom vlastných stratégií. Jedná sa už o spomínaný iShares MSCI Global Semiconductors UCITS ETF, ktorý svojim výkonom za posledných 5 rokov zatieňuje najznámejší index S&P 500.

Investorov by sme však aj v tomto prípade radi vyzvali na opatrnosť, pretože stávka na jedno odvetvie nemusí byť vhodná. My v Portu preferujeme dlhodobé a pravidelné investovanie s diverzifikáciou do celých akciových trhov.


Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

  • Článok nie je investičným odporúčaním
  • Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  • Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
  • Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané