Výhody pravidelného investovania overené časom 

Vyhody pravidelneho investovania v porovnani s jednorazovou investiciou

Poďme si rozobrať, ako pravidelnosť a dlhodobosť vašich investícií ovplyvňuje vaše celkové výnosy a prečo je dobré zriadiť si trvalý príkaz na pravidelné investovanie. 

Pravidelnosť vašich investícií môže mať významný vplyv na vaše celkové výnosy. Pravidelnosť vám nielenže pomáha získať návyk odkladať si peniaze bokom a vytvárať si finančnú rezervu, ale má aj ďalšie výhody. Ak totiž investujete pravidelne, výsledné náklady na vaše nákupy sa časom spriemerujú. 

Ako viete, akciový trh je tak trochu horská dráha a je neustále v pohybe, je volatilný. Ani najväčší odborníci nedokážu dôsledne odhadnúť, kedy na trh vstúpiť a kedy akcie predať. Ak teda investujete pravidelne, raz nakúpite cenné papiere lacnejšie a inokedy možno o niečo drahšie. Výsledná cena sa však spriemeruje – a to je kľúčové. 

Ukážme si to na príklade: 

Toto priemerovanie cien sa v investovaní nazýva „dollar-cost-averaging“.  Ak teda máte našetrených 2500 € a rozhodnete sa ich investovať, máte dve možnosti – rozložiť sumu a investovať ju v čase, alebo vytiahnuť krištáľovú guľu a pokúsiť sa nájsť ideálny čas na investovanie celej sumy. 

Začnime tou horšou možnosťou – investujete celú sumu naraz, vstúpite na trh a kúpite celkovo 200 akcií za 2500 €. 

Naopak, ak si 2500 € rozložíte rovnomerne na 5 mesiacov, každý mesiac nakúpite iné množstvo cenných papierov podľa toho, ako sa budú vyvíjať trhy. Vo výsledku môžete mať spolu 230 akcií za 2500 €. To sa samozrejme prejaví aj následne v zloženom úročení. 

Pozastaviť vklady na klesajúcom trhu? Chyba! 

Vývoj na trhu nie je vždy v zelených číslach a pohľad na negatívny vývoj môže byť dosť znepokojujúci aj pre skúsenejších investorov. Ako ľudia pomerne ľahko podliehame emóciám a bohužiaľ máme aj tendenciu konať unáhlene. Podľa našich skúseností investori v Portu niekedy zvažujú pozastavenie pravidelných vkladov, keď vidia pokles trhu. Obávajú sa budúceho vývoja a chcú začať investovať, keď trhy opäť porastú. To je však zvyčajne nesprávne uvažovanie. 

História ukazuje, že sa najčastejšie len pripravujú o výnosy, ktoré by inak mohli mať. Po prvé, nenakúpia „lacno“ v čase nižších cien a po druhé, premeškajú opätovný, často veľmi rýchly rast cien a príležitosť ich minie. Vývoj v marci a apríli 2020 bol toho dobrým príkladom. Tí, ktorí vytrvali alebo dokonca zvýšili svoj pravidelný vklad, boli odmenení pekným zhodnotením. 

Ak je váš investičný horizont 5, 10 alebo dokonca 20 rokov, najlepšie, čo môžete urobiť, je držať sa plánu, ktorý ste si stanovili na začiatku. Investujte pravidelne a čo najmenej zasahujte do nastavenia investície alebo pravidelného príkazu. 

Upevnenie disciplíny 

Pravidelné investovanie učí disciplíne a dodržiavaniu plánu. Warren Buffett hovorí: „Investovanie do akcií je jednoduché, ale nie je ľahké. Nepotrebujete mať IQ 160 ani byť majstrom v hraní šachu, ale musíte mať stabilnú osobnosť“. Pravidelné investovanie vás odstrihne od emocionálne unáhlených rozhodnutí. Dočasné výkyvy na trhu nevadia – naopak, kolísajúce trhy poskytujú pravidelným investorom príležitosť lacno nakúpiť a zvýšiť svoj konečný výnos. 

To však neznamená, že by ste mali čakať na prepad trhov a potom sa snažiť nakupovať – dokážete totiž predpovedať, kedy prepad príde? A keď príde a vy uvidíte, že trhy klesnú napríklad o 20 %, budete mať v tom momente odvahu investovať peniaze, ktoré ste šetrili mesiace alebo roky? Ak máte trvalý príkaz a investujete dlhodobo, nemusíte sa stresovať výkyvmi na trhu – naše inteligentné rebalansovanie udrží vaše portfólio v ideálnom stave. 

Preto jednoduchým pravidlom pre pravidelné a dlhodobé investovanie je nastaviť si trvalý príkaz, ktorý vás zbaví emócií, a prvých niekoľko rokov sa nestresovať tým, ako sa trhu darí. Ak sa totiž pozrieme na históriu svetových akciových trhov, vidíme, že dlhodobo výrazne rastú. A práve táto informácia je základom pre všetky dlhodobé pravidelné investície. Ak máte dostatočne dlhý investičný horizont (povedzme aspoň 5 rokov), nie je dôležité, čo sa stane počas niekoľkých úvodných rokov investovania – dôležité je len to, akú hodnotu bude mať investícia v čase, keď plánujete vybrať svoje portfólio. 

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané