Vyhľadať
Close this search box.

Prekonaj svoj strach #4 – Investujte bez obáv

[:sk]žena dívající se na své první portfolia[:]

Báť sa investovania je ako mať strach z tmy. Straší nás len naša predstavivosť. V oboch prípadoch sa obávame niečoho, čo na prvý pohľad nevidíme, náš mozog nám ale premieta desiatky situácií, ktoré nás môžu zaskočiť nepripravených. Pritom vieme, že keby sme rozsvietili, nič strašidelného nenájdeme. Podobné to je s investovaním. Ako si rozsvietiť vo svete akcií?

Pri začiatkoch s investovaním sa najviac bojíme neznalosti tejto oblasti, straty peňazí, podvodov a nedostupnosti investovaných peňazí. Najúčinnejším krokom k prekonaniu týchto strachov je zistiť v čom investovanie spočíva.

Hrozí vôbec možnosť straty celej investície?

Čo sa deje s peniazmi, ktoré zainvestujete? Nakúpia sa za ne kontrétne akcie, dlhopisy, komodity alebo iné aktíva. Za vaše peniaze teda získate malé časti skutočných firiem, surovín atd. Keď rastie ich hodnota, rastie aj hodnota vašej investície. Skúsme sa zamyslieť nad strachom z toho, že o zainvestované peniaze prídeme. Keď napríklad vlastníte malý zlomok spoločností ako Apple alebo Microsoft, k strate celej vašej investície by došlo v prípade, keby tieto firmy skrachovali. Myslíte si však, že tieto obrovské firmy, ktorých produkty používá každý z nás nečakane zkrachujú? Nie je to pravdepodobné. Rovnako to je aj s hodnotou správne diverzifikovaného (rozloženého) portfólia. Je celkom isté, že bude kolísať, ale je veľmi nepravdepodobné, že by ste o vaše peniaze mohli prísť.

Ako sa vyhnete podvodom

Skutočné riziko straty peňazí plynie zo strany finančných podvodníkov. Sú ľudia, ktorí sa viac zaujíma o vaše peniaze než o ich zhodnotenie. Investujte len prostredníctvom spoločností, ktorým skutočne dôverujete. Vždy si preverte ich minulosť, skúsenosti iných investorov a či majú povolenie zo strany národnej banky. Ako si spoločnosť preveriť? To nájdete tu!

Nedostupnosti peňazí

Dlhodobé investovanie si často spojujeme s nedostupnosťou investovaných peňazí. To je už našťastie minulosťou. V Portu našim investorom ponúkame len ETF a akcie s vysokou likviditou, čo znamená, že ich investor môže kedykoľvek predať a peniaze mu za pár dní pristanú na účte. 

Ako teda začať investovať bez strachu?

  1. Vždy majte bokom odloženú finančnú rezervu, ktorú nikdy neinvestujete. 
  2. Vytvorte si prehľad v príjmoch a výdavkoch napr. pomocou aplikácie Spendee (3 mesiace Premium účtu bez poplatkov)
  3. Vyhnite sa špekulatívnym investíciám (kryptomeny, dlhopisy malých firiem, …). 
  4. Svoje peniaze vkladajte len do portfólií a aktív, u ktorých ste presvedčený, že budú dlhodobo prosperovať aj v prípade, keby ich hodnota dočasne klesla. 
  5. Investujte len peniaze, ktoré minimálne 3 roky neplánujete využiť.
  6. Svoju investíciu si rozložte do menších čiastok a investujte pravidelne.
  7. Potom už len stačí neopakovať chyby ostatných. 

Najčastejším dôvodom strát pri investovaní sú emócie. Strach zo straty peňazí a prílišný optimizmus pri úsilí o maximálne výnosy. Ako tieto emócie udržať na uzde? Pred začiatkom s investovaním musíte počítať s 2 vecami: 

  • hodnota vašej investície bude kolísať (rásť aj klesať),
  • nedokážete nakupovať a predávať len v najlepších momentoch.

Väčšina ľudí začína investovať v čase keď trhy rastú. Čoskoro ale zažijú aj pokles trhu a pokles hodnoty ich investície. Keď podľahnú strachu a odpredajú svoje portfólio pod jeho pôvodnou hodnotou, realizujú stratu. To je častou chybou začiatočníkov. Skúsený investori pri poklese trhov ďalej pravidelne investujú, pretože v daný moment môžu nakupovať za výhodnejšie ceny.

Dlhodobosť znižuje riziko aj strach

Čím dlhší investičný horizont zvolíme, tým pravdepodobnejšie je, že vaša investícia bude v plusových číslach. Pravdepodobnosť kladného zhodnotenia investície do známeho S&P 500 po 3 rokoch je napr. 83,7 %, po 10 rokoch až 94,2 % a po 20 rokoch 100 %. Znamená to, že kedykoľvek medzi rokmi 1926 až 2022 by ste do S&P 500 zainvestovali a počkali 20 rokov, v každom prípade by výsledná hodnota bola vyššia než tá pôvodná.

Ako teda prekonať svoj strach?

Najúčinnejším spôsobom k prekonávaniu strachu je porozumenie tomu, čoho sa vlastne bojíme. Tento článok môže slúžiť ako váš prvý krok pri prekonávaní strachu z investovania. Najúčinnejšou pomôckou je následne postupné vzdelávanie sa o základných princípoch investovania. Overeným ale pomerne náročným zdrojom vedomostí je kniha Inteligentný investor

Prívetivejším zdrojom informácií je náš blog a naše sociálne siete. Jeden z najlepších odrazových mostíkov do sveta peňazí nájdete u Rozbitého prasiatka. Jednoduché rozhovory o zložitých témách vám ponúkne Vojta Žižka a o kryptomenách sa dozviete od Kicoma

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané