Vyhľadať
Close this search box.

Týždeň v slovenskej ekonomike #4: Nová konsolidácia už v príprave, realitný trh ožíva a ďalšie novinky

Pravidelne v pondelok pre vás pripravujeme súhrn najdôležitejších noviniek zo slovenskej ekonomiky. Ktoré udalosti hýbali hospodárstvom a financiami na Slovensku v uplynulom týždni?

1. Vláda už pripravuje ďalší konsolidačný balíček

Minsiter financií Ladislav Kamenický už pripravuje ďalšiu konsolidáciu verejných financií, ktorá by v roku 2026 priniesla do rozpočtu minimálne 650 miliónov eur. To je mierne viac ako 0,4 % HDP, čo je úroveň šetrenia, s ktorou počíta schválený rozpočet. Podľa Kamenického majú ambíciu, aby bol balík o niečo väčší a do rozpočtu priniesol 800 až 850 miliónov eur. To by bolo viac ako pol percenta HDP, čo je tempo konsolidácie, ku ktorému sa prihlásila Ficova vláda, keď nastúpila do úradu. Pripravované opatrenia zatiaľ známe nie sú.

Podľa rozpočtovej rady by však ani spomínaných 800 miliónov nestačilo na to, aby sa deficit budúci rok v súlade s plánom znížil pod 4 %. Na rok 2026 odporúča konsolidáciu minimálne vo výške 1,2 % HDP, čo je takmer 1,85 miliardy eur.

2. Bankám klesol zisk o desatinu

Bankovému sektoru na Slovensku sa vlani znížil zisk o desatinu na zhruba 1,08 miliardy eur, vyplýva zo štatistík NBS. Vývoj ovplyvnila nová 30-percentná daň, ktorú zaviedla vláda Roberta Fica. Súhrnný zisk bánk pred zdanením vlani, naopak, stúpol o zhruba 15 % na takmer 1,76 miliardy eur.

Celkovo by slovenské banky mali na dani z príjmov a bankovej dani za minulý rok zaplatiť štátu 679,6 milióna eur, teda viac ako dvojnásobok sumy z roku 2023. Čistý úrokový výnos slovenských bánk, ktorý je hlavným zdrojom ich príjmov, vlani stúpol medziročne o desatinu na 2,45 miliardy eur.

3. Realitný trh kvôli lacnejším hypotékam ožíva

Objem úplne nových hypoték dosiahol v poslednom štvrťroku minulého roka 1,4 miliardy eur, čo bolo medziročne takmer o polovicu viac. Za rastom stojí najmä slabý rok 2023. Od rekordného roku 2019 sme stále len na 57 % a oproti rokom 2020 až 2022, keď záujem o hypotéky vrcholil, je objem hypoték iba polovičný.

Napriek tomu evidujeme od záveru minulého roka oživenie trhu s nehnuteľnosťami. Kupujúcich povzbudili nižšie úrokové sadzby hypoték a pri novostavbách aj to, že sa blížil termín zvýšenia DPH. Rástol najmä počet prerokovaných úverov, teda tých, na ktorých sa menila výška úrokovej sadzby alebo sa končila jej fixácia. V priebehu roka by mal trh ďalej pokračovať v oživovaní, keďže úrokové sadzby v eurozóne pokračujú v poklese.

4. Nálada v slovenskej ekonomike sa zhoršuje

Dôvera v slovenskú ekonomiku v januári neudržala rast z konca minulého roka. Indikátor ekonomického sentimentu klesol o 4,7 bodu na úroveň 101,9. Nálada sa zhoršila v 3 z piatich 5 indikátora. Pesimizmus najviac vzrástol medzi podnikateľmi v priemysle, negatívnejšie však situáciu hodnotili aj podnikatelia v službách a aj spotrebitelia. Mierne sa zlepšila nálada v stavebníctve a v obchode. Klesajúca nálada značí spomaľovanie ekonomického rastu Slovenska.

5. Výrobné ceny na Slovensku klesali

V priemere za celý rok 2024 poklesli výrobné ceny v priemysle o vyše 10 %, v poľnohospodárstve o viac ako 3 %. Stavebné podniky ceny prác počas vlaňajška mierne zvýšili, ale materiály mierne zlacneli. V priemere za celý rok 2024 výrobné ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko poklesli o 10,1 %, zníženie cien sa prejavilo v 10 zo 16 odvetví priemyslu. Významný bol pokles cien  v dodávke elektriny plynu a pary, o vyše 22 %.

Výrobné ceny sú kľúčové pre konkurencieschopnosť ekonomiku a tiež vývoj spotrebiteľskej inflácie.

6. Počet elektromobilov na Slovensku prekročil 15 000, je to najmenej v EÚ

K 31. decembru 2024 jazdilo na slovenských cestách 15 476 batériových elektromobilov (BEV). Ich počet na cestách sa tak počas minulého roka zvýšil o 53 % (5380 kusov). Je to najmenej spomedzi všetkých krajín EÚ. V tomto počte však nenájdeme započítané elektromobily značky Tesla, keďže na Slovensku nemá oficiálne zastúpenie, a tak sa predané vozidlá spoločnosti nerátajú do oficiálnych čísel predaja na Slovensku, ale iných krajín EÚ.

Záujem ľudí na Slovensku o elektrické vozidlá rastie, ale odrádzajú ich vyššie ceny a tiež nedostatočná podpora zo strany štátu. Vláda na rozdiel viacerých krajín EÚ dotáciami elektrické vozidlá nepodporuje.

7. Slovensko získava peniaze z Plánu obnovy nadpriemerne rýchlo, ale spomaľuje

Európska komisia (EK) vyplatila ku koncu vlaňajška členským štátom 306 miliárd eur z Plánu obnovy a odolnosti (POO), čo je 47 % z celkovo 650 miliárd eur. Najvyšší podiel financií získalo Francúzsko (77 %). Slovensko dostalo 3,5 miliardy z celkovej alokácie 6,4 miliardy eur. S podielom 54 % vyplatených zdrojov sa tak zaradilo na piate miesto v EÚ a na prvé miesto vo V4.

Slovenský plán obnovy zahŕňa 64 investícií a 70 reforiem, ktoré obsahujú celkovo 222 míľnikov a cieľov. Najviac ich splnilo v roku 2023, spolu 43, vlani 15. K splneným míľnikom a cieľom patrí napríklad prijatie legislatívnych zmien v oblasti desegregácie na školách, podpora excelentných výskumných pracovníkov či zlepšenie digitálnych zručností seniorov.

Slovensko patrilo v predchádzajúcich rokoch v čerpaní Plánu obnovy medzi najlepšie krajiny EÚ. Za súčasnej vlády sa príprava a finalizácia projektov komplikuje spomaľuje.

Ďalšie články zo sekcie Týždeň v slovenskej ekonomike:

Týždeň v slovenskej ekonomike #3: Konsolidácia nejde podľa predstáv, stúpa počet pracovníkov zo zahraničia a ďalšie novinky
Týždeň v slovenskej ekonomike #2: Inflácia spomalila, reálne mzdy porastú najpomalšie a ďalšie novinky
Týždeň v slovenskej ekonomike #1: Až 25 % slovenských dôchodcov musí pracovať, kataster nefunguje a ďalšie novinky

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

  • Článok nie je investičným odporúčaním
  • Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  • Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
  • Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané

6 najčastejších otázok o Portu

V rámci tohto článku by sme vám prinášame odpovede na najčastejšie kladené otázky a dotazy od našich zákazníkov za posledný rok.

6 najčastejších otázok o Portu

V rámci tohto článku by sme vám prinášame odpovede na najčastejšie kladené otázky a dotazy od našich zákazníkov za posledný rok.