Vyhľadať
Close this search box.

#74 (Ne)závislá centrálna banka

Najsledovanejšie akciové indexy v uplynulom týždni klesali a nenadviazali tak na dobrú náladu z týždňa predchádzajúceho. Americký index S&P 500 klesol o 1,2 %, technologický Nasdaq Composite odpísal 1,6 %. Podobne na tom bol aj Euro Stoxx 50, ktorý stratil 1,2 %. Zlá nálada prevládla aj v Ázii, keď sa japonský Nikkei 225 znížil o 0,3 % a čínsky Hang Seng o 1 %.

Súboj Dávida s Goliášom. Tak by sme mohli vnímať situácia na akciovom trhu z hľadiska výkonnosti. Najväčších 20 spoločností indexu S&P 500 v tomto roku získalo na trhovej hodnote 4,16 bilióna USD. Celý zvyšok indexu, čiže ďalších 480 najväčších amerických firiem, si pripísalo iba 472 miliárd USD, čo je takmer 9x menej.

Negatívna revízia. Ekonomika eurozóny na základe revidovaných údajov Eurostatu v 2. štvrťroku medzikvartálne vzrástla o 0,1 %. Pôvodne Eurostat predpokladal rast ekonomiky eurozóny na úrovni 0,3 %. HDP celej EÚ v 2. štvrťroku stagnoval. Eurozóna i EÚ sa tak tesne vyhýbajú recesii. Je otázne, či sa jej to podarí aj v ďalších štvrťrokoch. Investorom v eurozóne sa totiž zhoršila nálada a dôvera v ekonomiku. 

Ropa sa vracia. Cena ropy po mesiacoch poklesov opäť rastie, dosiahla 10-mesačné maximum. Cena ropy Brent vzrástla nad 90 USD za barel. Dôvodom je rozhodnutie Saudskej Arábie a Ruska dodávať menej ropy ešte ďalšie 3 mesiace. Ide pritom o kľúčových členov ropného kartelu BRICS, ktorý dodáva viac ako tretinu svetovej ropy. Vyššie ceny ropy sa premietajú aj v našich peňaženkách, spoznáte to, keď pôjdete najbližšie natankovať plnú.

(Ne)závislá centrálna banka? Poľská centrálna banka prvýkrát po 3 rokoch napriek dvojcifernej inflácii znížila úrokové sadzby. Hlavná úroková sadzba klesla o 0,75 p.b. na 6 %. Banka to urobila 6 týždňov pred voľbami. Guvernér poľskej centrálnej banky Adam Glapinski má úzke väzby na vládnucu stranu PiS, a tak sa zdá, že sa snaží tejto strane pomôcť. Situácia nám trochu pripomína dianie v Turecku, keď tamojšia centrálna banka pod vplyvom prezidenta Erdogana pred voľbami úroky znižovala, hneď po voľbách ale otočila.

Kúpiť alebo do nájmu? Sadzby hypoték v USA vzrástli v auguste na najvyššiu úroveň za posledných 23 rokov. V dôsledku toho je medián nájomného v USA s hodnotou približne 1 725 eur mesačne o 30 % lacnejší ako medián nákladov na kúpu vo výške 2 520 mesačne, čo značí najväčší rozdiel v histórii USA. V takom prípade tak platí, že je lepšie ísť do nájmu, vyhnúť sa drahému dlhu a ušetrené peniaze investovať. Napríklad do ETF.

Vojna lacným letenkám. Francúzsko chce zdražiť lacné letenky, na ktoré dopláca planéta. Minister dopravy Clement Beaune vyzval na zavedenie minimálnej ceny za lety v Európe. Letenky za 10 eur uprostred klimatickej krízy podľa neho „neodrážajú cenu pre planétu“. Letecký priemysel sa podieľa na celkových emisiách necelými 3 %, môže sa ale tešiť napríklad z nulového zdanenia leteckého paliva.

Kryptogenerácia. Od jednej malej myšlienky až po masovú adopciu, aj to je príbeh kryptomien, ktoré využíva 425 miliónov ľudí. To je približne 5 % z celkovej populácie alebo každý 20. človek. Nájdu sa aj takí, pre ktorých predstavujú kryptomeny veľké bohatstvo. Až 88 tisíc ľudí v nich má majetok najmenej 1 milión USD a 22 ľudí viac ako miliardu USD. Keď sa vás budú pýtať na definíciu odvahy, môžete spomenúť týchto 22 ľudí.

Čas na zásnuby. Cena diamantov, z ktorých sa vyrábajú snubné prstene, prudko klesá. Ľudia po pandémii utrácajú menej za luxus a radšej investujú do zážitkov. Cena laborátornych diamantov, ktoré sú identické s prírodnými a sú zároveň ekologickejšie, klesla za 8 rokov z 5 800 USD na 1900 USD za 1-karátový okrúhly diamant. A to sa vyplatí!

Šlapnite na plyn. Európske automobilky budú musieť pridať, aby zmazali náskok Číny vo vývoji lacnejších vozidiel. Zhodli sa na tom analytici a vedúci pracovníci na veľtrhu IAA Mobility. Čínske automobilky BYD, Nio a Xpeng sa zameriavajú na európsky trh s elektromobilmi a na celkovom predaji sa v tomto roku podieľali 8 % . Vlani to bolo 6 % a rok predtým 4 %. Zaspal starý kontinent opäť?

Bye bye Seat. Španielska automobilka patriaca pod Volkswagen končí s výrobou áut a zameria sa na výrobu elektromobilov značky Cupra. Značka Seat ale nezmizne. Materská skupina má pre ňu nájsť nové využitie. Je pravdepodobné, že sa Seat bude venovať iným spôsobom mobility, napr. e-kolobežkám.

Vlasová turistika. Do Turecka sa nechodí iba k moru, na kebab a do Hagie Sofie v Istanbule. Krajina polmesiaca je známa aj svojou vlasovou turistikou, na ktorej zarába veľké peniaze. Turecké firmy zarobia ročne 2 miliardy USD za transplantáciu vlasov. Do Istanbulu za ňou prúdi čoraz viac Európanov, Američanov či Austrálčanov.

Platy rastú, ale nestačí to. Priemerná nominálna mesačná mzda na Slovensku v 2. štvrťroku 2023 dosiahla 1419 eur pri medziročnom raste o 9,9 %. Tempo rastu bolo 2. najrýchlejšie za posledných 15 rokov, napriek tomu mzdy stále ešte nedokázali odolať vysokej inflácii. Pokles reálnej mzdy ale spomalil na 2 %. Od ďalšieho štvrťroku by mohli reálne platy opäť rásť, čiže si budeme môcť dovoliť opäť viac.

Ekonomika prekvapila. Slovenská ekonomika v 2. štvrťroku zrýchlila medziročný rast na 1,5 %. Ide o najrýchlejšie tempo za viac než rok. K rastu výrazne prispel priemysel, obchod, stavebníctvo a finančný sektor, naopak brzdila ho spotreba kvôli vysokej inflácií. Medzikvartálne ekonomika stúpla o 0,4 %.

Obchodné reťazce sú nevinné. Politici posledné roky hľadajú stále nové možnosti koho zdaňiť a tentoraz sa ich zrak uprel na obchodné reťazce. Majú neprimerane zarábať na inflácií. Najväčšie domáce siete supermarketov vlani na zdražovaní potravín ale neprimerane nezarábali. Lidlu sa zisk zvýšil len o 8 %, Bille o 3 % a Kauflandu o 2 %. Profit Tesca dokonca spadol o štvrtinu. Priemerná obchodná marža najväčších reťazcov medziročne klesla. Naopak, komu výrazne stúpli zisky, sú farmári a potravinári.

Čo je nové v Portu?

Chceli by ste sa nás na niečo spýtať alebo sa len porozprávať so zakladateľom Portu, Radimom Krejčím, a zatiaľ ste nemali tú možnosť? Radi by sme vás pozvali na stretnutie Portu investorov, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 21. 9. 2023 od 18:00 v Hauch Gallery v Prahe. Udalosť bude neformálneho rázu a pri rozhovoroch nad pohárom vína si budete môcť pozrieť aj výstavu Phantoms of Portu Gallery. Budeme radi, keď nám vašu plánovanú účasť oznámite na facebookovej udalosti.

Vedeli ste, že na Portu môžu investovať aj firmy? Je to skutočne tak. Pre firemný účet platia rovnaké podmienky a poplatky ako pre osobné účty. Jediný rozdiel je v registrácii a identifikácii, ktorá neprebieha online. Firmy môžu na Portu investovať do Potfólií na mieruInvestičnej rezervy,  ale aj do Tematických a Vlastných stratégií.

Prajeme pekný víkend!


Peniaze pre deti nie vždy zhodnocujeme správne

Rodičia na Slovensku myslia na budúcnosť svojich detí a snažia sa im vytvoriť finančnú rezervu. To je dobrá správa. Tou zlou je, že ju často nechávajú „požierať“ infláciou.

Celý článok nájdete tu


Predstavenie spoločnosti Nvidia: Od grafických procesorov až po lídra na poli AI

Od doby, kedy sa Nvidia etablovala ako popredný dodávateľ grafických procesorov, rozšírila svoju pôsobnosť aj do oblasti vysoko výkonných čipov a umelej inteligencie.

Celý článok nájdete tu


FinTech review – Londýnska burza plánuje trhovisko bežiace na blockchaine a ďalšie FinTech novinky

Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa. 

Celý článok nájdete tu


Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

  • Článok nie je investičným odporúčaním
  • Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  • Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
  • Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané