Vyhľadať
Close this search box.

Americké akcie sa prepadajú. Je čas na úpravu investičnej stratégie?

[:sk]mobil s akciema[:]

Americké akcie zažívajú pokles. Zatiaľ čo bezprostredne po zvolení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa videli trhy jeho plány pozitívne, toto nadšenie ich teraz prešlo. Trump oznámil nové clá na Čínu, Mexiko a Kanadu, čo vyvolalo obavy o budúcnosť globálnej ekonomiky. Čoskoro majú nasledovať aj clá na EÚ. Americké akcie klesajú a index S&P 500 už prišiel o všetky povolebné zisky. Klesajúce ceny akcií sprevádzalo aj oslabovanie dolára, zatiaľ čo euro naopak posilňovalo.

Hlavný dôvod výpredajov? Strach z toho, že nové clá spomalia hospodársky rast a negatívne ovplyvnia firmy aj spotrebiteľov. Najmä akcie finančného a priemyselného sektora sa ocitli pod tlakom. Investori sa boja, že pokiaľ bude obchodná vojna eskalovať, môže sa to premietnuť do nižších ziskov firiem, menších investícií a celkovo slabšej ekonomiky.

Tieto obavy sú pochopiteľné. Trh nemá rád neistotu, a preto často reaguje prudko aj na udalosti, ktorých dôsledky zatiaľ nie sú jasné. Ale ako by mal na takúto situáciu reagovať dlhodobý investor?

Prečo sa nenechať strhnúť panikou?

História ukazuje, že krátkodobé výkyvy na trhoch sú bežné. Každý rok prichádzajú chvíle, kedy sa zdá, že akciový trh mieri ku dnu, a investori sa obávajú najhoršieho. Lenže tí, ktorí sa snažia také prepady predvídať a podľa nich prispôsobovať svoju stratégiu, často končia horšie ako tí, ktorí jednoducho nič nemenia.

Najväčšou investičnou chybou je snaha „časovať trh“ – teda snaha nakupovať pri poklesoch a predávať, keď sa situácia upokojí. V skutočnosti sa nikomu nedarí odhadnúť správne načasovanie. Tí, ktorí predali akcie na konci roka 2007 pred veľkou finančnou krízou, vo väčšine prípadov nestihli znovu nakúpiť v roku 2009, keď ceny začali rásť. Výsledkom bolo, že prišli o významné zisky. Snaha časovať trhy je jednou z bežných chýb investorov.

Dlhodobé a pravidelné investovanie znamená, že trpezlivosť je kľúčom k úspechu. Akcie historicky porážajú väčšinu ostatných investícií, ale iba pre tých, ktorí sú ochotní vydržať aj horšie obdobie.

Portfóliá Portu sú diverzifikované naprieč regiónmi a sektormi, čo pomáha znižovať dopad jednotlivých udalostí na celkový vývoj investícií. Je pravda, že americkým akciám sa teraz nedarí, na druhú stranu ale rastú zase tie európske alebo čínske. Ak by prepady mali pokračovať dlhšiu dobu, nie je to dôvod na paniku – firmy naďalej fungujú, ekonomika sa neustále vyvíja a skôr alebo neskôr trh opäť porastie.

Pokles cien akcií môže byť dokonca príležitosťou. Keď akcie zlacnia, investori ich môžu nakupovať za výhodnejšie ceny av budúcnosti z nich ťažiť. Presunúť peniaze do hotovosti by teraz nedávalo zmysel – história ukazuje, že tí, ktorí zostali v akciách, na tom boli nakoniec vždy lepšie ako tí, ktorí panikárili a predávali.

V investovaní platí jedno jednoduché pravidlo: panika je najväčším nepriateľom investora. Najlepšou stratégiou je nerobiť unáhlené rozhodnutia a držať sa svojho plánu. Krátkodobé výkyvy sú súčasťou hry, ale v dlhom období trh odmeňuje tých, ktorí sú trpezliví.

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

  • Článok nie je investičným odporúčaním
  • Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  • Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
  • Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané