ECB pokračuje v znižovaní úrokových sadzieb
ECB v súlade s očakávaniami po piate od začatia cyklu znížila depozitnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu z 3 na 2,75 %, čo je najnižšia úroveň od februára 2023. K ďalšiemu uvoľneniu menovej politiky došlo napriek zrýchleniu medziročnej inflácie v 4 mesiacoch v rade. Podľa prezidentky Christine Lagarde však inflačné tlaky poľavujú a makroekonomické ukazovatele vykazujú známky ochladenia.
Do konca roka sa počíta s niekoľkými ďalšími zníženiami úrokov s cieľom oživiť slabú európsku ekonomiku, ktorá v poslednom štvrťroku 2024 vykázala nulový rast. Depozitná sadzba by sa mohla dostať na 1,75 až 2 %, avšak plány môže ECB prekaziť eskalujúca obchodná politika zo strany USA, prípadne zavádzanie cla na dovoz do Spojených štátov zavádzajú do rozhodovania centrálnej banky prvky neistoty.
Americký Fed cyklus znižovania úrokov pozastavil
Americká centrálna banka Fed sa rozhodla pozastaviť cyklus znižovania úrokových sadzieb. Fed ponechal kľúčovú úrokovú sadzbu v pásme 4,25 % – 4,50 %, čím prerušil cyklus znižovania úrokov po troch poklesoch za sebou. Centrálna banka začala uvoľňovanie menovej politiky v septembri 2024, keď prvýkrát po rokoch znížila sadzbu o 50 bázických bodov. Dovtedy sa nachádzala na 23-ročnom maxime 5,25 % – 5,50 %.
Dôvodom, prečo Fed zastavil znižovanie sadzieb, je silný trh práce a Trumpova politika, ktorá by mohla viesť k opätovnému nárastu inflácie.
Fed a ECB sa rozchádzajú
Sme svedkami historického rozchádzania menovej politiky USA a eurozóny. Zatiaľ čo v minulosti boli kroky Fedu a ECB často podobné, v súčasnosti sa v Európe uvoľňujú úrokové sadzby výrazne rýchlejšie. Rozdiel vytvára silnejšia ekonomika v Spojených štátoch a inflačné tlaky, ktoré vyvolávajú Trumpove ekonomické reformy.