Vyhľadať
Close this search box.

Portu spravuje svojim klientom vyše 1,2 miliardy eur

Investičná platforma Portu je u klientov čoraz populárnejšia. Teraz prekonala ďalšiu dôležitú métu, keď množstvo peňazí, ktoré svojim klientom spravuje (AUM), prekročilo hranicu 1,2 miliardy eur. Portu je na trhu šiesty rok a za ten čas sprístupnilo investovanie viac ako 200 tisícom ľudí.

Portu vzniklo ako prvá roboinvestičná platforma v Česku a odvtedy sa teší veľkej obľube svojich klientov. Myšlienka nízkonákladového pasívneho investovania sa po spustení v roku 2018 rýchlo ujala a klienti pribúdali. Z najväčšej miery za tým stojí popularita hlavného produktu, Porfólií na mieru. Klienti sa navyše nezľakli ani pri krízach, ktorých prišlo v poslednej dobe požehnane. Ľudia tak neprestali investovať ani v čase príchodu pandémie covidu, vojny na Ukrajine a neodradila ich ani vysoká inflácia a zvyšujúce sa úrokové sadzby.

Portu investori sú veľmi disciplinovaní a využívajú poklesy cien finančných inštrumentov na lacné nákupy. Klienti Portu tak veľmi správne nepanikária a zostávajú verní svojej stratégii a investičnému horizontu. Väčšina investorov si tak svoje peniaze odkladá pravidelne a dlhodobo.

Vďaka vo svojej dobe revolučnému a unikátnemu riešeniu vznikla okolo Portu početná zapálená komunita a dobré meno sa tak šíri aj od spokojných klientov. Portu sa snaží počúvať svojich investorov napríklad na sociálnych sieťach (napr. facebooková skupina Investor na Portu s viac ako 12 tisíc členmi), v rámci pravidelných webinárov alebo na akciách naživo.

Práve spätná väzba a kontakt s investormi je pre fungovanie Portu zásadná a pomáha jeho ďalšiemu rozvoju. Hoci je Portu online platformou, osobný prístup je pre spoločnosť kľúčový.

Ako sa darí Portu portfóliám?

Portu portfólia majú za sebou veľmi vydarený rok. V roku 2023 sa darilo ako čisto akciovému portfóliu 10, tak aj menej rizikovým portfóliám. Napríklad hodnota portfólio 10 v minulom roku vzrástla o 20,5 %, portfólio 5 si pripísalo 15,8 % a najmenej rizikové portfólio 1 je vyššie o 11,1 %. Tieto rasty navyše pokračovali aj v prvom štvrťroku 2024.

Klienti, ktorí s Portu investujú dlhodobo a pravidelne tak môžu ťažiť z toho, že sa nezľakli krátkodobých prepadov. Znovu sa tak ukazuje, že najdôležitejší je v investovaní čas. Tí, ktorí sa nezľaknú krátkodobých prepadov, budú v dlhšom období odmenení. To dokazuje aj zhodnotenie peňazí investovaných s Portu. Napríklad hodnota čisto akciového Portu portfólia 10 sa od roku 2013 do konca marca 2024 zvýšila o viac ako 140 %.

Za posledný rok sa znovu potvrdilo pravidlo, že z každej krízy sa trhy časom spamätajú. Pri investovaní na kapitálových trhoch je potrebné počítať s tým, že hodnota investície v krátkom časovom období kolíše. Pri krízach sa tak hodnota portfólia môže prepadnúť aj o desiatky percent, v dlhšom časovom období sa ale trhy zatiaľ vždy spamätali a kontinuálne rastú.

V súčasnosti sú tak kapitálové trhy sa tak znova vezú na vlne dobrej nálady a dosahujú nové maximá. Nedarí sa iba akciám ale napríklad aj zlatu, alebo kryptomenám. Klienti tak môžu pozorovať, ako sa ich investíciám darí.

Čo je nové v Portu?

V Portu sa snažíme nezaháľať a neustále vylepšujeme služby pre našich klientov. Zároveň sme v poslednom čase predstavili množstvo noviniek.

Najväčšou novinkou z poslednej doby je aktualizovaný Sadzobník. Vďaka novinkám v poplatkovej štruktúre pre produkty Portfólia, Stratégie a Crypto získajú naši investori s rastúcou investovanou čiastkou nižší správcovský poplatok. Ten môže po novom dosahovať výšku iba 0,4 % ročne. Okrem výšky poplatku sa navyše pre klientov nič nemení a všetky benefity, ktoré boli už predtým zahrnuté v správcovskom poplatku, zostávajú aj naďalej zachované.

Predstavili sme aj novú funkcionalitu Pravidelné prevody. Tá umožňuje zadávať príkazy na automatický prevod prostriedkov z Peňaženky alebo investičnej rezervy do Portu portfólií a ďalších investícií. Prevod môžete nastaviť napríklad na týždennej alebo mesačnej báze a platiť môže neobmedzene, prípadne môžete nastaviť aj dátum ukončenia platnosti.

Lepšie služby pre našich klientov nám umožnia aj vlastné licencie obchodníka s cennými papiermi. Vďaka odštiepeniu od našej materskej spoločnosti WOOD & Company Financial Services sa stávame samostatnou spoločnosťou a získavame väčšiu flexibiltu pre ďalší rozvoj produktov aj expanziu na nové trhy.

V Portu zostáva naším hlavným cieľom demokratizácia investovania. Veríme, že aj naďalej bude situácia na trhoch odmeňovať trpezlivých investorov s vyváženými a diverzifikovanými portfóliami. Túto víziu s nami zdieľa cez dvestotisíc ľudí. Vašu dôveru si veľmi vážime a veríme v ďalšie spoločné úspechy!


Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

  • Článok nie je investičným odporúčaním
  • Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  • Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
  • Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Najnovšie články

Vaše peniaze majú na viac

Nechajte vaše peniaze pracovať efektívne. Investujte do najúspešnejších firiem, moderne a pohodlne.

Odporúčané